77. rocznica Powstania Warszawskiego

2 SIERPNIA 2021
Krzysztof Zwoliński

Na różne sposoby mieszkańcy regionu uczcili pamięć bohaterów sierpnia 1944 r. W Rawie Mazowieckiej i Żyrardowie obchody miały artystyczny wymiar, w Skierniewicach zgromadzeni mieli okazję porozmawiać z kombatantami, zaś w Łowiczu „pamiętamy” skandowali kibice.

Większość uroczystości rozpoczęła się na cmentarzach, przy mogiłach poległych oraz na skwerach poświęconych ich pamięci. W Żyrardowie mieszkańcy spotkali się u zbiegu ulic Limanowskiego i 1 maja, by razem z Towarzystwem Śpiewaczym „Echo” zaśpiewać piosenki walczącej Warszawy. Tradycyjnie nie zabrakło kibiców Legii Warszawa, którzy z racami w dłoniach skandowali „Cześć i chwała Bohaterom”.

Podobnie jak kibice Widzewa Łódź, którzy w Łowiczu na „trójkątnym rynku” oddali hołd poległym. Z kolei pod pomnikiem Szarych Szeregów wydarzenia sierpnia przybliżyli uczniowie, którzy przeczytali fragmenty książki „Powstańcy” autorstwa Magdy Łucyan, będącej zapisem rozmów z uczestnikami powstania, Krystyna Kunikowska odczytała wiersz na podstawie wspomnień jednego z powstańców a ks. Robert Kwatek zachęcił do modlitwy dziesiątką Różańca w intencji bohaterów.

Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl