Łowicz. Uroczystości pogrzebowe bp. Józefa Zawitkowskiego

9 LISTOPADA 2020
Krzysztof Zwoliński

W łowickiej katedrze i kościele św. Mikołaja w Żdżarach śp. bp. Józefa Zawitkowskiego pożegnali rodzina, arcybiskupi, biskupi, kapłani, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, przyjaciele i wierni.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od modlitwy różańcowej. Mszy św. żałobnej w łowickiej katedrze przewodniczył abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Przy ołtarzu wraz z nim stanęli bp Wojciech Osial; bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej; kapłani z Kapituły Archikolegiaty Łowickiej i Łęczyckiej, a także ci zaprzyjaźnieni. Wszyscy kapłani diecezji od dnia śmierci bp. Zawitkowskiego sprawują Eucharystie w jego intencji w kościołach parafialnych.

We Mszy św. uczestniczyli: rodzina, przedstawiciele władz samorządowych, przyjaciele i wierni, którzy przed świątynią modlili się w intencji „swojego” biskupa. Zgodnie z jego wolą – w strojach ludowych i różańcami w dłoniach. Wyraz tęsknoty i wdzięczności za obecność, przyjaźń i twórczość dali muzycy artyści, przyjaciele zmarłego, którzy zawsze z radością wykonywali jego dzieła.

Homilię wygłosił bp Romuald Kamiński. W jej słowach ukazał, że życie bp. Zawitkowskiego było drogą, na której spotykał wielu ludzi, z którymi i za których się modlił.

Po Eucharystii ciało zmarłego biskupa zostało przewiezione do rodzinnej parafii św. Mikołaja w Żdżarach, gdzie Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Wojciech Osial. Po niej bp Zawitkowski spoczął na parafialnym cmentarzu, zgodnie z jego ostatnią wolą, niedaleko grobu rodziców.

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Zdjęcia: Albert Wasilewski; radio Victoria