Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w diecezji

5 MAJA 2020
Krzysztof Zwoliński

Z powodu panującej pandemii skromniej i bez rozmachu przebiegały między Łodzią a Warszawą obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala była głównym punktem łowickich obchodów uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Eucharystii, która sprawowana była w intencji ojczyzny nie uczestniczyły poczty sztandarowe. Wartę honorową przy ołtarzu zaciągnęli jedynie członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty, obecni byli również członkowie parafialnego bractwa różańcowego. Po Eucharystii delegacje władz miasta, powiatu, grup i stowarzyszeń złożyły kwiaty pod pomnikami Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość oraz Jana Pawła II.

W Skierniewicach uroczystości rozpoczęła Msza św. odprawiona w parafii wojskowej pod przewodnictwem ks. mjr. Władysława Włodarczyka, proboszcza parafii. – Znaleźliśmy się w sytuacji trudnej, w sytuacji walki o zdrowie i życie, ale pomimo tego nie upadajmy na duchu i idźmy z podniesioną głową – podkreślił ks. Włodarczyk.

W niedzielę 3 maja za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski za ojczyznę modlono się także w Tumie. Eucharystia sprawowana w tumskiej świątyni była połączona z Aktem Zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej. Mszy św. przewodniczył ks. Piotr Nowak, proboszcz.

Ze względu na obowiązujące obostrzenia także w Sochaczewie obchody miały charakter symboliczny. W samo południe na pl. Kościuszki podniesiono na maszt flagę państwową, a z gmachu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą został odegrany hejnał miasta. W uroczystościach uczestniczyli włodarze miasta przedstawiciele straży pożarnej. Później pod stuletnią figurą Chrystusa Zmartwychwstałego zostały złożone kwiaty. Świętowanie zakończyła Msza św. za Ojczyznę sprawowana w parafii św. Wawrzyńca.

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Zdjęcia: redakcja łowicka „Gościa Niedzielnego” oraz Martyna Czekalska/Łowicz24