Orszaki Trzech Mędrców w diecezji

7 STYCZNIA 2020
Krzysztof Zwoliński

W diecezji łowickiej barwne korowody przeszły w co najmniej 12 miejscowościach. Wiele parafii, gmin i miast włączyło się do ogólnopolskiego projektu Fundacji Trzech Króli i uczestniczyło w wydarzeniu pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają!”

W Wiskitkach święto Objawienia Pańskiego wiernym pomagali przeżyć misjonarze, którzy opowiedzieli o swojej służbie, przybliżyli pracę i zadania jakie odbywają w dalekich krajach. W Szymanowie barwny pochód tradycyjnie zakończył się na terenie klasztoru sióstr niepokalanek, gdzie uczniowie miejscowych szkół wystawili jasełka, a zwierzęta znalazły tymczasowy dom i wielu troskliwych opiekunów.

Barwny pochód połączył trzy parafie w Rawie Mazowieckiej. Z kolei w Sochaczewie święto Epifanii stało się okazją do wysłuchania góralskich kolęd.

Więcej ma stronie: lowicz.gosc.pl

W Święto Objawienia Pańskiego przez Brochów przeszedł IV Gminny Orszak Trzech Króli. Głównymi organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha” oraz Parafia św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie przy współudziale ogólnopolskiej Fundacji „Orszak Trzech Króli”.

Więcej na stronie: lowicz.gosc.pl

Tłumy łęczycan wzięły udział w Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą odprawioną w samo południe w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła. Barwny Orszak wyruszył bezpośrednio po Eucharystii. Mieszkańcy w królewskich strojach z koronami na głowie w towarzystwie aniołów przemaszerowali ulicami: Kościelną, Alejami Jana Pawła II oraz Kilińskiego do przyklasztornego ogrodu ojców bernardynów, gdzie czekała żywa szopka, a w niej Święta Rodzina.

Więcej na stronie: lowicz.gosc.pl

Orszak Trzech Króli miał miejsce również w Głownie. Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Banach, dziekan głowieński i proboszcz parafii. O oprawę muzyczną liturgii zadbała Szkoła Muzyczna I stopnia. Podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych, także i w tym roku organizatorami Orszaku byli Beata i Wojciech Balejowie wspomagani m.in. przez ks. St. Banacha, Urząd Miasta, harcerzy ZHR i ZHP, którzy wzięli na siebie rozdawanie atrybutów królewskich.

Więcej na stronie: lowicz.gosc.pl

Trzeci rok z rzędu na ulice Żyrardowa wyszedł barwny orszak, któremu przewodzili Trzej Mędrcy. Pokłon Dzieciątku oddali także bp Wojciech Osial, prezydent Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski oraz tłumy mieszkańców Żyrardowa i okolicznych miejscowości. organizację wydarzenia wraz ze Stowarzyszeniem Fabryka Feniksa włączyły się wszystkie żyrardowskie parafie, Urząd Miasta, Miejskie Centrum Kultury oraz grupa rekonstrukcyjna ze Mszczonowa. Wydarzenie po raz kolejny przyciągnęło rzeszę mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości.

Więcej na stronie: lowicz.gosc.pl

Barwny orszak przemaszerował 6 stycznia z kościoła MB Nieustającej Pomocy na Stary Rynek w Łowiczu. Jego uczestnicy śpiewali kolędy i oglądali scenki przygotowane przez łowickie szkoły. Wymarsz poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby.

Po raz 8. wierni z łowickich parafii wyrazili swoją wiarę. Z koronami na głowach, balonami i flagami oddali pokłon małemu Jezusowi. Do świątyni wypełnionej wiernymi przybyli Trzej Mędrcy, którzy po pozdrowieniu Świętej Rodziny zajęli miejsca w prezbiterium.

Po Mszy św. uformował się orszak, który za Trzema Królami udał się na Stary Rynek. Po drodze przedstawiane były okolicznościowe scenki.

Więcej na stronie: lowicz.gosc.pl

Orszaki Trzech Króli można było podziwiać także w Mąkolicach i Kutnie.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Autorzy zdjęć: Kinga Kaźmierczak,Bartosz Gładki, Błażej Kaliński, Marta Przygoda