Ordynariusz łowicki odznaczony statuetką „Ku chwale”

16 GRUDNIA 2019
Krzysztof Zwoliński

W niedzielę 15 grudnia w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP została odprawiona Msza św. w intencji śp. kard. Józefa Glempa z okazji zbliżającej się 90. rocznicy jego urodzin. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba, bliski współpracownik kardynała i tegoroczny laureat ustanowionej przez prymasa nagrody „Ku chwale”.

W Eucharystii sprawowanej w świątyni, w której kard. Józef Glemp został ochrzczony, uczestniczyli także Prymas Polski abp Wojciech Polak, ks. Zbigniew Przybylski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, inowrocławscy kapłani na czele z dziekanem ks. Leszkiem Kaczmarkiem oraz członkowie Rady Fundacji Prymasa Józefa Glempa oraz bracia Towarzystwa św. Wojciecha.

W pierwszych słowach homilii bp Dziuba podkreślił jak wiele może uczynić człowiek, który się nie boi, człowiek, który ma odwagę, który nie jest uwikłany w ludzkie struktury, uzależnienia, który nie zabiega o ludzkie względy. Przywołując zbliżającą się rocznicę urodzin kard. Józefa Glempa biskup Dziuba zauważył, że śp. prymas Glemp szedł nie jako biskup, kardynał, prymas, ale jako prorok.

Na zakończenie Mszy św. Prymas Polski abp Wojciech Polak wręczył bp. Andrzejowi F. Dziubie statuetkę „Ku chwale”, która została ustanowiona przez kard. Józefa Glempa i jest przyznawana corocznie (od 2009 roku) osobom zasłużonym w dziedzinie kultury, nauki, osiągnięć technicznych, administracyjnych, duszpasterskich lub sportowych. – Cieszę się, że możemy dokonać tego uroczystego wręczenia. Ksiądz bp Andrzej związany jest z naszą prymasowską archidiecezją i z osobą śp. kard. Józefa Glempa szczególnymi więzami. Z tej archidiecezji przecież pochodzi – mówił abp Polak.

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.