Msza św. za zmarłych diecezjan i bp. Alojzego Orszulika

4 LISTOPADA 2019
Krzysztof Zwoliński

Łowiccy biskupi w Dzień Zaduszny modlili się w intencji zmarłego w tym roku śp. biskupa Alojzego Orszulika.

W bazylice katedralnej w Łowiczu w Dzień Zaduszny za wszystkich zmarłych diecezjan modlił się biskup Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki.

Biskup Wojciech Osial Eucharystię sprawował w intencji śp. bp Alojzego Orszulika, pierwszego ordynariusza łowickiego zmarłego 21 lutego br. Była to pierwsza Msza św. gregoriańska.

Podczas homilii bp Wojciech Osial przyznał, że w Dzień Zaduszny wystarczy pójść na cmentarz i kazanie mówi się samo, bo każdy grób to katecheza.

– Pusty grób. Chrystus zmartwychwstał. Jest życie wieczne. Jakkolwiek dzisiaj nawiedzamy groby to tak naprawdę one są puste, bo prawdziwe życie jest w niebie – mówił biskup pomocniczy, który w dalszych słowach homilii przypomniał wiernym rzeczy ostateczne, w które Kościół wierzy: śmierć, sąd Boży, niebo, albo piekło.

Biskup, przywołując osobę śp. biskupa Orszulika podkreślił, że był on człowiekiem głębokiej wiary, że bardzo kochał Kościół. – Jeśli tak dużo uczynił, to uczynił wszystko z miłości do Boga i Kościoła, wszystko miało źródło w głębokiej wierze w Zmartwychwstanie. Pochodząc z dalekiego Śląska bardzo pokochał Łowicz, tę ziemię i diecezję. Lubił łowiczaków, zależało mu na rozwoju miasta. – mówił bp Wojciech Osial.

Po liturgii biskupi, kapłani, a także s. Maria zeszli do krypty, w której spoczywa śp. biskup Alojzy Orszulik. Za wstawiennictwem Matki Bożej proszono o niebo dla zmarłego hierarchy. Obaj biskupi przy trumnie zapalili znicze.

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.