Święcenia kapłańskie w Bazylice Katedralnej

2 CZERWCA 2019
Janusz Szwarocki

W Bazylice Katedralnej w Łowiczu bp Andrzej Franciszek Dziuba wyświęcił na kapłana ks. Tomasza Szcześniaka z parafii św. Marcina biskupa w Osmolinie.

Obrzęd odbył się w sobotę 1 czerwca podczas Mszy Św., której przewodniczył ordynariusz łowicki, a u jego boku stanęli bp Wojciech Osial, przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego, diakoni oraz księża diecezji łowickiej.

Szczególnym momentem było nałożenie rąk na głowę nowo wyświęcanego. Jako pierwsi uczynili to biskupi,  a następnie pozostali kapłani. Zgodnie z obrzędem ks. Tomasz założył na znak kapłański stułę oraz ornat. Asystował mu proboszcz parafii Osmolin ks. Grzegorz Kucharewicz. Podczas udzielania sakramentu biskup namaścił dłonie nowego kapłana olejem Krzyżma Świętego, a następnie przekazał mu wino i chleb potrzebne do sprawowania Eucharystii. Ostatnim punktem ceremonii był pocałunek pokoju, który ks. Tomasz przyjął od wszystkich kapłanów zgromadzonych na uroczystości.

Tekst i zdjęcia Janusz Szwarocki