XIV Mistrzostwa Polski LSO w piłce nożnej halowej o puchar KnC- wyniki

3 MAJA 2019
Janusz Szwarocki

W hali OSiR w Skierniewicach zakończyły się XIV Mistrzostwa Polski LSO w piłce nożnej halowej o puchar KnC. Zwycięzcy czterech kategorii wiekowych nie kryli radości z wygranej.

Drugiego dnia zmagań każdy mecz był rozgrywką o wszystko. Zawodnicy grali systemem pucharowym, o którym mówi się „nagła śmierć”, ponieważ drużyna, która przegrywa, odpada. Półfinały odbywały się od 10.30 na czterech halach sportowych. W Skierniewicach w kategoriach lektor młodszy i lektor starszy, zaś w Sochaczewie grali najmłodsi przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza.

Rywalizacja była na wysokim poziomie. Część zwycięzców udało się wyłonić podczas trwania meczów, ale w kilku przypadkach potrzebne były rzuty karne. Zawodnicy reprezentowali nie tylko spore umiejętności piłkarskie, ale także wysoką kulturę osobistą, mimo emocji. Ministranci i lektorzy starali się przestrzegać zasad fair play. – Muszę przyznać, że z przyjemnością sędziuje się mecze ministrantów i lektorów. Starają się z pewnością zachować wszelkie zasady kultury, odnoszą się do siebie z szacunkiem, nie faulują się, są kulturalni na boisku, mimo że panuje tu taka sama adrenalina, jak podczas meczów zawodowych piłkarzy. Poziom jest bardzo wysoki. Widać na pierwszy rzut oka, że chłopaki wiedzą, jak grać. Naprawdę prezentują duże umiejętności – mówił Dawid Stefaniak, jeden z sędziów finałów XIV Mistrzostw Polski LSO.

Po emocjonujących meczach zwycięzcami okazali się:

Kategoria ministrant
I miejsce: parafia pw. św. Joachima w Skawnikach, arch. krakowska,
II miejsce: parafia pw. Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie, diec. kaliska,
III miejsce: parafia pw. Narodzenia NMP w Oleszycach, diec. zamojsko-lubaczowska,
IV miejsce: parafia pw. św. Rocha w Białymstoku, diec. białostocka.

Najlepszy bramkarz: Remigiusz Pawełko z parafii pw. Narodzenia NMP w Oleszycach.
Najlepszy zawodnik: Jakub Baranowski z parafii pw. Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie.
Najlepszy strzelec: Klaudiusz Jurek z parafii pw. św. Joachima w Skawnikach.

Kategoria lektor młodszy
I miejsce: parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim,
II miejsce: parafia pw. św. Wita w Tuliszkowie, diec. włocławska,
III miejsce: parafia pw. św. Michała Archanioła w Ujanowicach, diec. tarnowska,
IV miejsce: parafia pw. Zwiastowania NMP w Leżajsku, diec. przemyska.

Najlepszy bramkarz: Szymon Pudzianowski z parafii pw. św. Wita w Tuliszkowie.
Najlepszy zawodnik: Adam Pawełkiewicz z parafii św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim.
Najlepszy strzelec: Patryk Wielgosz z parafii św. Tomasza Apostoła w Warszawie.

Kategoria lektor starszy
I miejsce: parafia pw. św. Wojciecha w Mikołowie, arch. diecezja katowicka,
II miejsce: parafia pw. św. Trójcy w Róży Wielkiej, arch. koszalińsko-kołobrzeska,
III miejsce: parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Bełżcu, diec. zamojsko-lubaczowska,
IV miejsce: parafia pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Bednarach, diec. łowicka.

Najlepszy bramkarz: Maciej Ćwiek z parafii pw. św. Trójcy w Róży Wielkiej.
Najlepszy zawodnik: Dominik Słomka z parafii pw. św. Wojciecha w Mikołowie.
Najlepszy strzelec: Damian Klimek z parafii pw. św. Józefa w Krakowie – Osiedle Kalinowe.

Dekoracja wszystkich zwycięskich drużyn odbyła się na hali OSiR w Skierniewicach. Puchary, medale i statuetki wręczyli organizatorzy Mistrzostw na czele z redaktorem naczelnym miesięcznika „Króluj nam Chryste” Michałem Bondyrą, a także biskupi łowiccy, włodarze miast goszczących zawodników, sportowcy i rzecznik prasowy rządu Joanna Kopcińska. – Pierwszy raz w historii mistrzostwa o puchar KnC odbywały się w dwóch miastach. To było duże wyzwanie logistyczno-organizacyjne. I wszystko dobrze się skończyło. Cieszę się, że udaje się nam utrzymywać poziom sportowy, ale co ważniejsze, poziom formacyjny. To są ciągle ministranci i lektorzy. Podkreślaliśmy to zarówno pierwszego dnia, jak i drugiego. Zależy nam, żeby to była impreza integrująca ministrantów, a z drugiej strony przypominająca, że są najlepszymi ministrantami wśród piłkarzy i najlepszymi piłkarzami wśród ministrantów – mówił M. Bondyra.

Zwycięzcy powoli udają się do swoich domów, choć część zawodników, korzystając z okazji, odpocznie na ziemi łowickiej i w okolicach podczas weekendu majowego.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.