Poświęcenie „Domu pogodnej jesieni” w Łowiczu

29 KWIETNIA 2019
Janusz Szwarocki

W niedzielę miłosierdzia bp Andrzej F. Dziuba dokonał poświęcenia domu spokojnej starości w Łowiczu. Od września zamieszkają w nim pierwsi pensjonariusze.

Dom spokojnej starości znajduje się na terenie parafii Chrystusa Dobrego Pasterza. Budowa kościoła parafialnego w latach 1991– 2001 była także inspiracją do stworzenia miejsca, w którym ludzie starsi mogliby spędzić jesień życia. – Kiedy powstał kościół, widząc zaangażowanie ludzi, ich chęci, zrodził się pomysł, by zrobić coś dla ludzi. Początkowo miało to być dzieło parafialne, a dom miał przyjąć 30 pensjonariuszy, ale po wielu rozmowach, przeliczeniach dowiedzieliśmy się, że dom nie byłby w stanie się utrzymać. W ten sposób, dzięki dobrym ludziom, powstała fundacja „Czyń Dobro”. W budowę włączyli się mieszkańcy, przyjaciele i teraz ośrodek może przyjąć 100 osób – mówi ks. prał. Wiesław Wronka, proboszcz parafii Chrystusa Dobrego Pasterza.

Bez wątpienia ośrodek jest dziełem miłosierdzia. Budynek znajduje się nieopodal miejsca, w którym 20. lat temu św. Jan Paweł II sprawował Eucharystię podczas pielgrzymki do Łowicza i w którym prosił, by szerzyć dobro, nie zapominać o chorych, potrzebujących. Idei i budowie także przyświecał święty patron, a jego imię nosi fundacja, dzięki której działaniom inwestycja została zrealizowana. Dom pogodnej jesieni to także gest miłosierdzia darczyńców, ludzi dobrej woli i modlitwy tysięcy osób.

Duchowe zaplecze zapewnią także siostry nazaretanki, które będą służyć w domu pogodnej starości. – Jednym z naszych charyzmatów jest szerzenie ducha domu św. Rodziny wszędzie, gdzie nas Pan Bóg posyła. Zostałyśmy poproszone o posługę w tym domu z taką intencją, by nadać charakter ciepłego, rodzinnego miejsca, w którym każdy jest ważny i potrzebny – mówi s. Teofania, przełożona zgromadzenia.

W niedzielę miłosierdzia uroczystości rozpoczęły się Eucharystią sprawowaną przez ordynariusza diecezji bp. Andrzeja F. Dziubę. – Dziś w Ewangelii słyszymy o Tomaszu, który nie uwierzył dopóki nie dotknął ran Jezusa(…). Dziś też otwieramy ośrodek, budowlę, która będzie domem dla wielu starszych i potrzebujących osób. To dzieło jakby każe nam spojrzeć szczególnie na dzieło miłości bliźniego. To dzieło, które – jak mówił św. Jan – potwierdza miłość wierzących do Boga, bowiem, jak można powiedzieć, że kochasz Boga, którego nie widzisz, skoro nie kochasz bliźniego, którego widzisz? Wzajemna harmonia jednego przykazania jest podstawą do stworzenia wspólnoty… – mówił w homilii bp Dziuba.

Po Mszy św. wierni na czele z prezesem fundacji Wojciechem Urbankiem, inwestorami i władzami samorządowymi przeszli do ośrodka, gdzie ordynariusz diecezji dokonał poświęcenia obiektu.

Pierwsi pensjonariusze zamieszkają w domu we wrześniu. Na chwilę obecną do użytku zostało oddane jedno piętro, ale prace wykończeniowe reszty obiektu idą nieprzerwanie naprzód. Docelowo ośrodek zapewni miejsce i profesjonalną opiekę stu osobom. Rezerwacje pokoi już trwają. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie fundacji czyndobro.pl

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl