Etap diecezjalny XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

26 KWIETNIA 2019
Janusz Szwarocki

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu odbył się diecezjalny etap XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Tegoroczny zakres tematyczny obejmował Księgę Wyjścia, List do Rzymian wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem.

Po nabożeństwie Słowa Bożego w kaplicy seminaryjnej 25 finalistów (zwycięzców szkolnego etapu) przystąpiło do pisania testu. Najlepsza siódemka uczniów przeszła do II etapu, ustnego. O tym jak wielką wiedzę posiadali laureaci może świadczyć fakt, iż dopiero w trzeciej rundzie udało się wyłonić zwycięzcę. Najlepiej na zadawane pytania kierowane przez ks. Pawła Staniszewskiego, przewodniczącego komisji  odpowiedział Sebastian Antkowiak z LO im. M. Curie Skłodowskiej w Rawie Mazowieckiej przygotowywany przez siostrę Miriam Olszewską. II miejsce wywalczył Rafał Paluchowski, z tej samej szkoły również przygotowywany przez s. Miriam.  W pierwszej trójce znalazła się także Paulina Karczewska z LO im. St. Żeromskiego w Żyrardowie. Paulinę do konkursu przygotowywał ks. Łukasz Owsianko.

– Po raz drugi jestem finalistą. W zeszłym roku też byłem pierwszy. Pochodzę z Żelechlinka. Od sierpnia zeszłego roku zacząłem się przygotowywać. Intensywną pracę rozpocząłem w grudniu. Myślę o teologi lub pedagogice. W tym roku, moim zdaniem, etap diecezjalny był prostszy niż etap szkolny – mówi Sebastian Antkowiak . Zwycięzca diecezjalnego etapu nie ukrywa, że zdobywana wiedza pomaga mu w życiu. – Kiedy mam cięższy dzień wystarczy, że sięgnę do Biblii i to zaczyna mnie budować na duchu. W moim życiu wiedza kroczy tą samą drogą, co wiara – wyznaje Sebastian.

Nie po raz pierwszy do finału dostała się Paulina Karczewska. Uczennica LO im. St. Żeromskiego po raz trzeci będzie reprezentowała diecezję na etapie Ogólnopolskim. – Cieszę się, że przeszłam do kolejnego etapu. Po maturze zamierzam dalej ostro się uczyć . Chciałabym wejść do finałowej siódemki, ale to bardzo zacięta walka, bo poziom jest bardzo wysoki. Nawet jeśli nie wygram i tak będę twierdzić, że było warto. Przez ten konkurs buduje się moja wiara. Nauka, wyjazdy, finał, spotkania z Biblią, to coś w rodzaju rekolekcji – przyznała Paulina.

Pierwsza trójka zakwalifikowała się do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się 10 -11 czerwca w Niepokalanowie. Na laureatów czekają cenne nagrody, w tym indeksy na różne kierunki uczelni wyższych oraz zagraniczne pielgrzymki.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl