Droga Krzyżowa i Liturgia Męki Pańskiej z bp. Wojciechem Osialem

20 KWIETNIA 2019
Janusz Szwarocki

Liturgię Męki Pańskiej, zgodnie z tradycją w parafii św. Rocha w Boczkach Chełmońskich, poprzedziła Droga Krzyżowa. Rozpoczęcie nabożeństwa miało miejsce przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej, a zakończenie w kościele. Krzyż nieśli przedstawiciele poszczególnych wsi wchodzących w skład parafii. Rozważania przygotowała młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania. Wraz z parafianami, ks. proboszczem Mariuszem Szmajdzińskim w Drodze Krzyżowej uczestniczył bp Wojciech Osial, który po jej zakończeniu sprawował liturgię wielkopiątkową.

Biskup wygłosił również słowo boże, w którym poprosił, aby każdy patrząc na ukrzyżowanego Chrystusa, zadał sobie pytanie: „dlaczego to NIE JA zostałem przybity do krzyża za swoje grzechy? Chrystus umiera za każdy popełniony przez nas grzech”.

Apelował, aby właśnie dziś każdy indywidualnie, mocno wpatrywał się w rany Jezusa, bo właśnie w tych ranach jest nasze i każdego z osobna zbawienie.

Po homilii nastąpiła Adoracja Krzyża, tego samego, który był niesiony w poprzedzającej nabożeństwo Drodze Krzyżowej. Po jej zakończeniu zebrani przystąpili do Komunii Świętej, a na koniec odprowadzili Najświętszy Sakrament do symbolicznego grobu.

Tekst i zdjęcia Janusz Szwarocki