Msza Krzyżma w Łowickiej Katedrze

19 KWIETNIA 2019
Janusz Szwarocki

W Wielki Czwartek o godz. 10.00, w bazylice katedralnej, kapłani diecezji łowickiej pod przewodnictwem bpa Andrzeja Franciszka Dziuby, bpa Wojciecha Osiala, oraz bpa Józefa Zawitkowskiego koncelebrowali Eucharystię Krzyżma Świętego. Podczas tej niezwykłej liturgii, sprawowanej corocznie w godzinach porannych, mają miejsce dwa szczególne wydarzenia: odnowienie przyrzeczeń kapłańskich oraz konsekracja olejów. W trakcie odnawiania przyrzeczeń, biskup wzywa kapłanów do zachowania wierności powołania.

Niezwykle wymowny jest obrzęd konsekracji. Najpierw Ordynariusz błogosławi olej chorych, który będzie wykorzystywany podczas udzielania sakramentu namaszczenia chorych. Po Komunii Świętej – olej krzyżma, stosowany podczas chrztu, bierzmowania, przy udzielaniu święceń biskupich i prezbiteratu oraz przy dedykacji (poświęceniu) kościoła i ołtarza.

Obrzęd konsekracji oleju krzyżma rozpoczął szczególny gest. Biskup wlał do naczynia z olejem wonny balsam. Po ich wymieszaniu nachylił się i tchnął na olej. Miało to odniesienie do gestu Pana Jezusa, który przez tchnienie przekazał Ducha Świętego Apostołom.

Razem z kapłanami do Bazyliki Katedralnej przybyli ministranci i lektorzy, którzy również odnowili swoje przyrzeczenia. We mszy uczestniczyły również siostry zakonne, alumni łowickiego seminarium, wdowy i dziewice konsekrowane oraz wierni świeccy. Po Eucharystii odbyła się agapa w sali multimedialnej Domu Biskupa oraz w budynku parafii katedralnej.

Tekst i zdjęcia Janusz Szwarocki