27 Rocznica Utworzenia Diecezji Łowickiej- Bazylika Katedralna

26 MARCA 2019
Janusz Szwarocki

W tym roku w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodziliśmy równocześnie 27 Rocznicą Utworzenia Diecezji Łowickiej.

Wieczornej Mszy św. w bazylice katedralnej w Łowiczu przewodniczył Ordynariusz Łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Przy ołtarzu z Pasterzem modlili się bp Wojciech Osial, bp Józef Zawitkowski, oraz kapłani diecezji łowickiej. Obecne były również siostry zakonne.

Po znaku krzyża Biskup Dziuba przypomniał że „25 marca 1992 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus utworzył Kościół Łowicki. Utworzył jedną z kilku nowych diecezji w kościele, w Polsce. Dzisiaj polecamy Bogu całą naszą diecezję, jej już bogata historię, a w tej historii wspominamy szczególnie pierwszego biskupa łowickiego, który miesiąc temu zakończył swoje ziemskie pielgrzymowanie. Ale wspominamy także i polecamy Bożej opatrzności nasze plany, naszą przyszłość. Każdego obejmujemy modlitwą, wdzięcznością i dla każdego chcemy wyprosić łaski, które Bóg w swej hojności chce ofiarować”.

W dalszej części podczas wyznania wiary (Credo) oprócz dnia Narodzenia Pańskiego, również w Uroczystość Zwiastowania na słowa „I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem” wszyscy wierni uklęknęli. Ten znak wyraża bowiem głęboki szacunek dla faktu, że Jezus stał się człowiekiem i umarł dla naszego zbawienia.

Po odczytaniu Słowa Bożego homilię wygłosił bp Osial ukazując, że treści bożego objawienia splatają się z treściami naszego życia i z historią naszej diecezji.

Tekst i zdjęcia Janusz Szwarocki

Zdjęcia ks. Łukasz Antczak