Kurs dla Szafarzy i Ceremoniarzy Eucharystii w WSD Łowicz

24 MARCA 2019
Janusz Szwarocki

W sobotę 23 marca 84 mężczyzn rozpoczęło kurs, by pełnić posługę szafarzy nadzwyczajnych i ceremoniarzy Eucharystii. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby.

Pierwsze spotkanie zgromadziło 40 kandydatów na ceremoniarzy i 44 mężczyzn, którzy przygotowują się do posługi szafarzy nadzwyczajnych. Mężczyźni przyjechali m.in. z parafii w Pilawicach, Boczkach Chełmońskich, Łowiczu, Skierniewicach, Sochaczewie.

O roli szafarzy i ceremoniarzy w kościele mówił w homilii bp Dziuba. – Dziś zaczynacie przygotowanie do dwóch bardzo ważnych posług w kościele. Jedna z nich wymaga dojrzałości, doświadczenia życia i wiary wymagającej także doświadczania miłosierdzia, o którym czytamy dziś w Ewangelii. Z kolei wy, młodzi ceremoniarze, będziecie znakiem dla waszych młodszych kolegów, będziecie tymi, którzy często w sposób fantastyczny pomagają duszpasterzom w prowadzeniu i przygotowaniu młodszych do posługi przy ołtarzu. Dzisiejsze doświadczenie, kiedy spotykacie się razem – kandydaci na szafarzy i na ceremoniarzy – pokazujecie, że w Kościele jest miejsce dla każdego, dla różnych osób, a przy jednym stole. Odpowiedzialność za ten Kościół spoczywa nie tylko na księżach, na biskupach, ale na nas wszystkich – mówił bp Dziuba.

Po Mszy św. kandydaci na szafarzy nadzwyczajnych uczestniczyli w wykładach  prowadzonych przez ks. Piotra Jóźwiaka, zaś przyszli ceremoniarze zdobywali wiedzę i umiejętności pod okiem wicerektora WSD w Łowiczu ks. Jarosława Łękarskiego oraz kleryków, którzy poprowadzili ćwiczenia.

Kolejne kursy dla ceremoniarzy będą odbywać się co miesiąc. Kandydaci na szafarzy spotykają się częściej, by dobrze przygotować się do posługi. Obrzędy promocji odbędą się w październiku.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl