Światowy Dzień Chorego w kutnowskim szpitalu

12 LUTEGO 2019
Janusz Szwarocki

W Światowy Dzień Chorego ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba sprawował Mszę św. w kaplicy kutnowskiego szpitala. Potem odwiedził najmłodszych pacjentów placówki.

Ustanowiony na 11 lutego Światowy Dzień Chorego w tym roku obchodzony był po raz 27. W diecezji łowickiej sprawowane były Msze św. w intencji chorych i pracowników służby zdrowia także w 9 szpitalach, które znajdują się na jej terenie. Eucharystii przewodniczyli księża dziekani i biskupi. Ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba udał się do Kutna, a biskup pomocniczy Wojciech Osial – do Żyrardowa.

Mszę św. w kaplicy Kutnowskiego Szpitala Samorządowego im. dr. Antoniego Troczewskiego koncelebrowali dziekan kutnowski ks. Jerzy Swędrowski oraz ks. Andrzej Sylwanowicz, sekretarz biskupa. Oprócz chorych modlili się przedstawiciele lokalnych władz, personelu oraz zarządu szpitala z prezesem Andrzejem Pietruszką i kapelanem ks. Romanem Wójcikiem.

W homilii bp Dziuba nawiązał do tegorocznego hasła Światowego Dnia Chorego: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”. Doceniając wysiłek pracowników służby zdrowia w zdobycie wiedzy do ratowania życia, podkreślił, że swoimi talentami i umiejętnościami powinni nieść ukojenie w chorobie. – Darmo dawajcie czułość i nadzieję. Starajcie się za przykładem św. Matki Teresy z Kalkuty, patronki tegorocznego Światowego Dnia Chorego, okazywać chorym serce. Ona miała ważną umiejętność bycia człowiekiem dla drugiego człowieka – mówił biskup.

Po Mszy św. ordynariusz odwiedził pacjentów oddziału pediatrycznego. Zwiedził oraz poświecił pomieszczenia wyremontowanego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, który wkrótce będzie oddany do użytki. Inwestycję za 8 mln zł, obejmującą 1400 m kw. powierzchni, wsparły finansowo miasto i powiat kutnowski.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl