350 lat Bazyliki Katedralnej w Łowiczu

16 PAźDZIERNIKA 2018
Janusz Szwarocki

„Od ponad dziewięciu wieków miejsce to jest ziemią świętą, gdzie nasi przodkowie zechcieli wznieść Dom Boga i Bramę Nieba”

Tymi słowami Biskup Ordynariusz rozpoczął obchody 350- lecia konsekracji Bazyliki Katedralnej w Łowiczu. W słowie wstępu przywołał czasy prymasów: Henryka Firleja, oraz Macieja Łubieńskiego wielkich budowniczych łowickiej kolegiaty. Wspomniał trudne dla katedry czasy potopu szwedzkiego, podczas którego utraciła bardzo wiele ze swoich zbiorów i została zubożona przez najeźdźcę. Nowa świątynia dzięki staraniom prymasa Mikołaja Prażmowskiego została rekonsekrowana i rededykowana dokładnie 350 lat temu tj. 14 października 1668 roku.

Punktem centralnym uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył i słowo boże wygłosił Jego Ekscelencja Arcybiskup Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski. U jego boku stanęli: ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, oraz bp Wojciech Osial. W mszy świętej uczestniczył również pierwszy biskup łowicki Alojzy Orszulik, oraz księża z diecezji.

Po zakończonej Liturgii z okazji jubileuszu po raz pierwszy wykonano oratorium „Domus Dei et Porta Coeli”, stworzone przez bp. Józefa Zawitkowskiego i Jerzego Filipowicza, organistę katedralnego. Oratorium wykonała Łowicka Orkiestra Kameralna oraz soliści: Małgorzata Kustosik, Nina Kierus, Marcin Drzażdżyński.

Uroczystości jubileuszu zakończono pod pomnikiem św. Jana Pawła II, gdzie odśpiewano „Barkę” z okazji obchodzonego Dnia Papieskiego.

Zdjęcia Ks. Łukasz Antczak

Tekst i zdjęcia Janusz Szwarocki