Inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym

5 PAźDZIERNIKA 2018
ks. Łukasz Antczak

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbyła się inauguracja roku akademickiego. Naukę rozpoczęło 16 alumnów, w tym czterech nowych kleryków. Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią, której przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba.

Słowo do zgromadzonych kleryków, księży, profesorów, pracowników seminarium wygłosił ks. Jarosław Łękarski, wicerektor. – Jaki powinien być uczeń Pana w szkole swojego Mistrza? Powinien być tym, który w wolności wybiera drogę, którą proponuje mu Pan. Uczeń jest tym, który wychodzi ze swojego gniazda, z miejsca, w którym jest mu dobrze i otwiera się na to, co nowe. Uczeń, który wybiera, szuka, pyta, rozeznaje w słowie, przykładzie życia. Szuka iskry Bożej, czegoś, co jest tak pociągające, a wtedy wszystko staje się nowe – mówił ks. J. Łękarski.

Po Eucharystii wszyscy zgromadzili się w auli seminaryjnej, gdzie z rąk ks. infułata Stanisława Kura indeksy otrzymali czterej nowi alumni. Pierwszy rok nauki rozpoczęli: Piotr Mordzak z parafii św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Witoni, Rafał Trębski z par. św. Małgorzaty w Janisławicach, Mateusz Ender z par. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej oraz Daniel Szatkowski z par. św. Wawrzyńca w Kutnie.

Wykład podczas rozpoczęcia roku akademickiego wygłosił ks. prof. Jan Krokos, dziekan Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW w Warszawie.

Na koniec głos zabrał bp A. Dziuba, który życzył klerykom, jak i nowym przełożonym seminarium, by każdego dnia rozpoczynali nową przygodę z Jezusem, budując ją na fundamentach. – Każdy z nas rozpoczął przygodę z Jezusem w sakramencie chrztu świętego. Na tym fundamencie cała nasza przygoda z Nim się odbywa. W bogactwie różnych dróg, powołań, które spełniamy. Nowa przygoda z Jezusem, to ciągłe uświadamianie sobie, że każde doświadczenie z Nim będzie niepowtarzalne. Jednym z takich doświadczeń jest droga seminaryjna. Jednym został rok, innym sześć, może siedem lat. Na ten czas pragnę życzyć nowemu zespołowi seminaryjnemu, by był wrażliwy na nowość doświadczenia Jezusa w naszym seminarium, jednocześnie pamiętając o fundamentach, które rozpoczął „ojciec” tego seminarium, bp Alojzy Orszulik – mówił ordynariusz łowicki.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej Gościa Niedzielnego.

Więcej o wydarzeniu na stronie lowicz.gosc.pl