„Jaskółka” wyruszyła

15 MAJA 2018
Janusz Szwarocki

14 maja wyruszyła 363. Łowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy dotrą przed cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej na Zielone Świątki.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego co roku wyznacza termin tradycyjnej pielgrzymki z Łowicza. Paulini z klasztoru na Jasnej Górze nazywają ją „jaskółką pieszego pielgrzymowania”, gdyż rozpoczyna sezon pieszych wędrówek do Matki Bożej Częstochowskiej.

Według przekazu, po raz pierwszy pątnicy z Łowicza udali się do Czarnej Madonny w 1656 roku podziękować za cudowne ocalenie klasztoru spod oblężenia Szwedów.

Stało się już tradycją, że pielgrzymów odprowadza z Łowicza i wita na Jasnej Górze bp Józef Zawitkowski. W tym roku już po raz 35. Rano 14 maja przewodniczył Mszy św. w intencji pątników w kościele sióstr bernardynek w Łowiczu. Stamtąd wyruszyli pielgrzymi. Towarzyszy im hasło: „Posłani przez Ducha Świętego”. Jak zapowiedział ks. Wiesław Frelek, przewodnik pielgrzymki, pątnicy ofiarują swój trud szczególnie w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Pielgrzymka