Ruszają zapisy na przyszłoroczne ŚDM w Panamie

ks. Łukasz Antczak

Wstępne informacje dotyczące wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży do Panamy 2019

1. Miejsce
Panama. Kraj, który dla Polaków jest wielką niewiadomą. Geograficznie położony na styku oby Ameryk. Cechuje go duża bioróżnorodność, przenikają się również kultury, choć nie ma tam dużo zabytków. W całym kraju mieszka niespełna 4 miliony ludzi, z tego aż 2 miliony w Panama City – stolicy kraju. W związku z tym w całym kraju istnieje tylko jedna archidiecezja, której przewodzi jedyny kardynał, a w kraju zlokalizowanych jest ok. 200 parafii. Kościół w Panamie jest młody, żywy, zaangażowanych w jego pracę jest dużo osób świeckich.
Panama to również potężne centrum finansowe zlokalizowane nad kanałem panamskim, który pozwolił na znaczne skrócenie żeglugi. Kanał Panamski łączy bowiem Ocean Spokojny z Atlantyckim. Choć Panama sąsiaduje z innymi ciekawymi i egzotycznymi dla nas państwami – Nikaraguą czy Kostaryką, przemieszczanie się tam jest bardzo drogie.

2. Waluta
Walutą obowiązującą w Panamie jest dolar amerykański. Dla pielgrzymów to ogromne ułatwienie, jest to jedna z podstawowych i najłatwiej dostępnych walut na całym świecie. Ceny są nieco wyższe niż w Polsce. W dobrej restauracji obiad kosztuje w granicach 12-15 dolarów za osobę, ale bez problemu można znaleźć miejsca z niższymi cenami. Wyjątkowo drogie są tylko środki chemiczne, które na szczęście zabrać można z Polski.

3. Termin
W związku z odmiennym od naszego klimatu, termin ŚDM w Panamie może wydawać się nam nietypowy. Spotkania odbędą się w dniach 22-29 stycznia i będą poprzedzone kilkudniowymi „Dniami w Diecezji” w panamskich parafiach. Jest to czas, kiedy w Panamie są wakacje. Jednocześnie pogoda w tym państwie może wydawać się dla Polaków nieco niesprzyjająca. Duże temperatury i stosunkowo duża wilgotność powietrza sprawia, że klimat ten diametralnie różni się od naszego. Na szczęście do Panamy nie są wymagane żadne szczepienia. Również woda bieżąca i jedzenie serwowane w tym kraju są bezpieczne dla turystów. Jedynie osoby uczulone na owoce morza powinny mieć się na baczności. Ze względu na międzyoceaniczne położenie, w Panamie serwuje się wiele różnych owoców morza.
Dni w diecezjach przewidywane są w warunkach prostych, „pielgrzymkowych”, nie należy spodziewać się dużych udogodnień. Z Polski w dniach w diecezjach uczestniczyć będzie, wedle szacunków, grupa ok. 2-3 tysięcy osób.
Wydarzenia centralne odbywać się będą na ogromnym deptaku w samej stolicy. Pomieścić może się tam ok. 1 miliona pielgrzymów. Co ważne, nie będzie potrzeby wielokilometrowego pielgrzymowania na to miejsce jak w Brzegach. Podczas wydarzeń centralnych ponownie panować będą proste, „pielgrzymkowe” warunki zakwaterowania.

4. Koszt
Szacowany koszt wyjazdu to 6-8 tysięcy złotych i w dużej mierze podyktowany jest ceną biletów. Co ważne, osoby indywidualne czy mniejsze grupy z parafii nie powinny wysyłać zapytań do biur podróży o wycenę ani sprawdzać cen biletów do Panamy, ponieważ już samo zainteresowanie tym kierunkiem podbija cenę biletów lotniczych. Cena wyjazdu zawiera również ubezpieczenie, w tym ubezpieczenie od następstw ataku terrorystycznego.
Warto wiedzieć, że grupy, które wpłacą zaliczki jako pierwsze, będą zakwaterowane bliżej miejsca wydarzeń centralnych. Również zaliczka za bilety lotnicze może być wymagana dużo wcześniej. Nie trzeba zatem posiadać całej kwoty od razu, ale warto odkładać pieniądze na ten wyjazd już od dzisiaj!

5. Zgłoszenia
Co ważne, kontakt w sprawie ŚDM Panama 2019 odbywać się będzie tylko przez centra diecezjalne, nie bezpośrednio z osobami odpowiedzialnymi za wyjazd całej grupy z Polski. W naszej Diecezji odpowiedzialnym jest ks. Tomasz Wójcik. Zapisy w diecezjach ruszają już w styczniu 2018 r. i wedle zasady, kto pierwszy ten lepszy, warto przemyśleć jak najszybsze zapisanie się na listę. Na wyjazd mogą zapisywać się osoby, które będą pełnoletnie w dniu wyjazdu. Wszelkie odstępstwa od tej reguły należy konsultować bezpośrednio z ks. Tomaszem Wójcikiem. Zgłoszeń grup z parafii lub indywidualnych można dokonywać przez maila tow33@vp.pl. Ogólne informacje można znaleźć na stronie www.kierunekpanama.pl
Wydawać by się mogło, że do ŚDM Panama 2019 zostało jeszcze dużo czasu, ale prawda jest taka, że warto zdecydować się jak najwcześniej.

ks. Tomasz Wójcik

Aktualizacja informacji o wyjeździe na SDM do Panamy w 2019 roku.

1.Forma

Wyjazd do Panamy wraz z młodzieżą diecezji warszawsko-praskiej .

2.Termin

od 17 stycznia 2019 r dni w diecezji (diecezja w Chitre)
22-29 stycznia wydarzenia centralne (Panama)

3.Wiek

osoby pełnoletnie 18-30 lat

4.Koszt. ok. 8500zł (zaliczka 1000zł do końca marca)

5.Szczegóły i zapisy : ks. Tomasz Wójcik , tow33@vp.pl , tel.691753435 , facebook Tomasz Wójcik.