Jasełka w Łowickim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

18 GRUDNIA 2017
Damian Pietrzak

Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Łowiczu wystawili jasełka. Przedstawienie oklaskiwali przedszkolaki i uczniowie innych szkół w mieście.

Zwyczaj wystawienia jasełek w ośrodku ma już kilkanaście lat. Co roku ich forma jest inna. Tegoroczne przedstawienie, „Betlejem to my sami”, miało klasyczne elementy znane z innych sztuk przedstawiających przyjście na świat Pana Jezusa. Była więc i Święta Rodzina w stajence, pastuszkowie, aniołowie, jak i Trzej Królowie. Ci ostatnio oprócz złota, kadzidła i mirry złożyli Dzieciątku swoje korony.

W historię sprzed 2 tys. lat wpleciono współczesne losy ludzi – rodziny, która nie chciała przyjąć pod swój dach potrzebujących, mimo że zostawili puste miejsce przy wigilijnym stole. Jednak pod wpływem cudu narodzin Zbawiciela zmienili zdanie.

To kompilacja kilku scenariuszy przystosowana dla uczniów naszej szkoły. Znamy ich predyspozycje i na tej podstawie dobieramy aktorów. Najmłodsza aktorka miała 7 lat, najstarszy – już 23, bo mamy u nas nie tylko przedszkole, ale także szkołę podstawową, gimnazjum i zawodową. Z wszystkich klas angażujemy dzieci, które mają możliwości, żeby poradzić sobie z przedstawieniem – mówi katechetka Urszula Latoszewska, współautorka jasełek razem z Anetą Chrapulską-Marat i Magdaleną Kurczak.

Oprawę muzyczną przygotowała Anna Tartanus. Podczas jasełek śpiewał chór złożony z czterech uczennic placówki. Gdy wykonywały kolędy, do śpiewu przyłączali się widzowie, w tym grono przedszkolaków i uczniów łowickich szkół. Wśród dorosłych widzów 15 grudnia na jasełkach byli m.in. ks. Robert Błaszczyk, wikariusz parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu, i wicestarosta łowicki Grzegorz Bogucki, który przekazał podopiecznym prezent.
Aktorzy, twórcy przedstawienia, w tym panowie z obsługi technicznej otrzymali gromkie brawa. Magdalena Karska, dyrektor SOS-W, podziękowała gościom za liczne przybycie, jednocześnie zapraszając na przyszłoroczne jasełka.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.