Geografia wiary według św. Łukasza

23 PAźDZIERNIKA 2017

W skierniewickim oddziale Civitas Christiana ks. Mariusz Szmajdziński poprowadził wykład „Geografia wiary według św. Łukasza”. Spotkanie z biblistą odbyło się w ramach X Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
Ks. Szmajdziński, proboszcz parafii św. Rocha w Boczkach Chełmońskich, w swoim wystąpieniu nawiązał do albumu „Ziemia Święta z Ewangelią świętego Łukasza”, który wydał z kolegą ze studiów ks. Michałem Szweminem, orionistą. Kilkadziesiąt osób, które wieczorem 19 października pojawiły się na spotkaniu, przysłuchiwało się wystąpieniu biblisty. Po wykładzie i prezentacji ks. Szmajdziński odpowiadał również na ich pytania.
– We wstępie do albumu bp Józef Zawitkowski napisał: „Wiara jest ze słuchania, ale i z widzenia. Bóg był i jest w śladach, które na ziemi zostały. On zawsze jest!”. To pierwsze stwierdzenie jest nawiązaniem do Listu św. Pawła do Rzymian i całej teologicznej myśli św. Pawła apostoła. Natomiast jeżeli chodzi o to, że rodzi się widzenia, ktoś może zakwestionować, przywołując słowa z Ewangelii Janowej, że przecież Pan Jezus powiedział: „Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”. Owszem, ale zwróćmy uwagę, że to dotyczy osoby św. Tomasza. W tym gronie błogosławionych my jesteśmy, bo przecież realnie Pana Jezusa nie widzimy, a w Niego wierzymy. To co jest przez biskupa uwzględnione, to odniesienie do miejsc świętych, do przestrzeni, które rzeczywiście mogą pomnożyć naszą wiarę – mówił biblista.
Po wstępie wyjaśniającym m.in. różnice stylu i sposobu pisania między św. Łukaszem a pozostałymi ewangelistami ks. Szmajdziński zaprezentował zdjęcia Ziemi Świętej, które wykonał m.in. podczas kursu archeologicznego. Pokazał również miejsca, do których rzadko trafiają zorganizowane grupy zwiedzających.
Zainteresowanych bliższym poznaniem Biblii ks. Szmajdziński zaprasza do parafii w Boczkach. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca po Mszy św. o 17.00 prowadzi spotkania grupy biblijnej. Kontynuuje omawianie poszczególnych ksiąg Pisma Świętego, które rozpoczął podczas posługiwania w poprzednich parafiach.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego