Dzień Papieski w Zduńskiej Dąbrowie i Nowych Zdunach

18 PAźDZIERNIKA 2017

W rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową szkoły w Zduńskiej Dąbrowie i Nowych Zdunach zorganizowały Dzień Papieski. Gościem wydarzenia był bp Józef Zawitkowski.
Najpierw biskup spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Nowych Zdunach. Został powitany pieśnią „Bądź pozdrowiony, gościu nasz”. Szkolny chór przygotował nauczyciel muzyki Paweł Włodarczyk. Biskupowi towarzyszyli ks. Jarosław Swędrak, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Zdunach, oraz dyrektor szkoły Małgorzata Kubiak, która poprosiła bp. Józefa o poprowadzenie lekcji o Janie Pawle II. Ten chętnie podzielił się szczegółami z życia polskiego papieża. Dzieci zaśpiewały jeszcze „Barkę” oraz „Abba, Ojcze”. Część z nich była ubrana w stroje łowickie. Biskup zaproponował, żeby tego dnia już nie było więcej lekcji. Entuzjastyczna reakcja uczniów świadczyła, że pomysł im się spodobał.
Następne spotkanie bp Zawitkowski odbył z młodzieżą pobliskiego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie. Przed progiem szkoły czekali na niego uczniowie z flagami i transparentem w barwach papieskich. Obok napisu na żółto-białej wielkiej płachcie: „Totus Tuus. Dziękujemy. Zduńska Dąbrowa” widniały wizerunki Jana Pawła II i Matki Bożej Częstochowskiej.
Gościa do szkoły wprowadziły wicedyrektor placówki Zofia Rosa i para uczniów ubrana po łowicku. Biskup, odnosząc się do ówczesnej sytuacji naszego narodu, przedstawił młodzieży najważniejsze momenty z życia i pontyfikatu papieża Polaka, zwracając szczególną uwagę na moment wyboru na Stolicę Piotrową Karola Wojtyły. Ponadto wspomniał o szczegółach organizacyjnych spotkania z papieżem w czasie pobytu w Łowiczu podczas pielgrzymki w 1999 roku. Wystąpieniu bp. Zawitkowskiego towarzyszyła prezentacja multimedialna.
Obchody Dnia Papieskiego w obu placówkach to inicjatywa katechetów – Emilii Robak (Nowe Zduny) i Aleksandra Frankiewicza (Zduńska Dąbrowa).
Grupa młodzieży ze Zduńskiej Dąbrowy jeszcze tego dnia popłynęła kajakami do Łowicza. Towarzyszyli jej opiekunowie – A. Frankiewicz i Jakub Gajewski. Trasa III Spływu Papieskiego wiodła tym razem nie tylko Bzurą. Spływ rozpoczął się na Słudwi, dopływie Bzury. Po osiągnięciu celu kajakarze udali się pod pomnik Jana Pawła II przy łowickiej katedrze. Tam odmówili modlitwę i zapalili znicze.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.