Order Orła Białego dla bp. Alojzego Orszulika

5 LISTOPADA 2010
10 listopada 2010 roku, bp. Alojzy Orszulik otrzyma z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Order Orła Białego, który jest najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, nadawanym za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Ojczyzny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom. Pierwszymi osobami, które otrzymały go po 1989, z rąk prezydenta Lecha Wałęsy, byli Jan Paweł II i król Szwecji Karol XVI Gustaw, w kolejnych latach Order Otrzymali m.in., kardynał August Hlond, kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup Ignacy Tokarczuk. kard. Józef Glemp, Kardynał Henryk Gulbinowicz, pośmiertnie także ks. Jerzy Popiełuszko. Z osób świeckich Order otrzymał m.in.  Leszek Balcerowicz, Władysław Bartoszewski, Andrzej Gwiazda, czy też Tadeusz Mazowiecki. Teraz wśród tych osób znalazł się także pierwszy Biskup Łowicki Alojzy Orszulik.

Biskup Alojzy Orszulik, który Biskupem Łowickim mianowany został  25 marca 1992 roku wcześniej przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza pomocniczego, a następnie zastępcy sekretarza Episkopatu Polski.  W 1989 roku był obserwatorem ze strony Kościoła w obradach „Okrągłego Stołu”.