Uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu 2 wojny światowej-Żyrardów

3 WRZEśNIA 2017

Eucharystii przewodniczył ks. Wojciech Kmak, wikariusz parafii Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie, który skierował słowo do zgromadzonych. Obecny był także ks. Wojciech Szabrański SDB z parafii św.św. Cyryla i Metodego, a o oprawę muzyczną Mszy św. zadbał Chór Towarzystwa Śpiewaczego „Echo” pod dyrekcją Samuela Świdurskiego.

Ksiądz Kmak podkreślił znaczenie walki oraz odwagę i poświęcenie bohaterów wrześniowych. – Pochylamy się dziś nad tymi, którzy oddali życie za ojczyznę, przywołujemy obrazy tamtych wydarzeń. To piękne, ale po co to robimy? Czy rozpamiętując historię, wyciągamy z niej jakieś nauki? Czy bierzemy przykład z bohaterów wojny wrześniowej? Dziś walka rozpala tak bardzo naszą wyobraźnię, emocje, bo – zaryzykuję stwierdzenie – nie da się być dobrym człowiekiem bez walki. Nie da się być chrześcijaninem bez walki. Nie da się być człowiekiem, jeśli nie umie się walczyć o dobro. Jeśli nie idziemy pod prąd, to nie walczymy – wyjaśniał ks. Kmak. – Bohaterowie wrześniowej wojny nie walczyli tylko z wrogiem zewnętrznym na śmierć i życie. Walczyli przede wszystkim ze swoimi słabościami, ze swoim egoizmem, małodusznością. Dziś wspominamy tych, którzy najpierw dali zwyciężyć dobru w swoich sercach, a potem byli uzdolnieni, aby dać radę zbrodniczemu wrogowi – wspominał poległych kaznodzieja.

W uroczystości wzięli udział żyrardowscy kombatanci AK – por. Ryszard Wiśniewski, por. Zenon Dębowski oraz druhna Teodora Lewandowska, najstarsza harcerka i przewodnicząca ZHP oddziału „Młody Las”.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.