Tablica Camino w Skierniewicach

23 LIPCA 2017

Ceremonia rozpoczęła się Mszą św. w kościele św. Jakuba Apostoła w intencji inicjatorów przedsięwzięcia: Fundacji „Akademia Biskupa Ignacego Krasickiego” i pielgrzymów zdążających do Santiago de Compostela. Eucharystii przewodniczył ks. Jan Pietrzyk, proboszcz parafii, który na wstępie podkreślił, że droga znaczona muszlami jest jedną z najważniejszych i najstarszych dróg pielgrzymkowych. W Eucharystii poza członkami fundacji, pątnikami, którzy pielgrzymowali do Santiago, byli także reprezentanci Konfraterni św. Jakuba przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Po Eucharystii w ogrodzie parafialnym odsłonięto i poświęcono tablicę stacyjną. Słowo do zebranych skierowała prezes zarządu fundacji Aneta Wojciechowska. – Odsłonięcie tablicy stacyjnej Camino Skierniewice ma kilka wymiarów: lokalny i regionalny, stąd obecność pana prezydenta Krzysztofa Jażdżyka; historyczny, bo spotykamy się w ramach obchodów 560. rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu; symboliczny, bo nasza tablica symbolizuje, a więc łączy Skierniewice i parafię św. Jakuba Apostoła z wieloma tysiącami kilometrów dróg w Europie znaczących Il Camino – szlak do Santiago de Compostela. Dzisiejsza uroczystość ma także wymiar duchowy, bo odpowiadając na wezwanie Jana Pawła II o rekonstrukcję Dróg św. Jakuba, włączamy się w przeżycie duchowej wędrówki, na której wielu odnalazło wiarę i Pana Boga. Jednocześnie – na co zwrócił uwagę jeden z fundatorów naszej fundacji, ks. Grzegorz Gołąb – otwarcie drogi św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach wpisuje się w hasło Roku Duszpasterskiego „Idźcie i głoście” – mówiła Aneta Wojciechowska.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.