Uroczyste odsłonięcie tablicy stacyjnej camino-Drogi św. Jakuba.

20 LIPCA 2017
admin

Minęło 35 lat od ogłoszenia Aktu Europejskiego przez papieża Jana Pawła II, w którym wezwał, aby Europa odnalazła swoje stare szlaki pielgrzymkowe. Jednymi z najważniejszych tras pielgrzymkowych w Europie są Drogi św. Jakuba Starszego – Camino de Santiago, które po odkryciu grobu Jakuba Apostoła na Polu Gwiazd w Galicji budowane były od IX w. – ze wszystkich stron Europy do Santiago de Compostela. Papieski apel rozpoczął proces odradzania ruchu pielgrzymkowego i odbudowywania jakubowych dróg oraz ich turystycznego wykorzystania. W roku 1987 Rada Europy nadała Drogom św. Jakuba tytuł Europejskiego Szlaku Kulturowego – jako pierwszego w Europie.

Z Mazowsza do Santiago de Compostela pielgrzymi ruszyli już w XIV w., jednak nie wiadomo, którędy szli. Dzisiejszym pielgrzymom zaproponowano dwie drogi wychodzące z katedry pw. św. Jana w Warszawie: Mazowiecką Drogę św. Jakuba, biegnącą północną stroną Wisły, oraz Warszawską Drogę św. Jakuba, która prowadzi na południe od stolicy przez Rokitno, Błonie, Niepokalanów, Guzów, Puszczę Mariańską, Miedniewice, Skierniewice z malowniczym rezerwatem Rawki oraz dalej w kierunku Częstochowy, skąd przez najstarszy trakt – Via Regia – włącza się w sieć europejskich Dróg św. Jakuba.

– Za umieszczeniem w Skierniewicach tablicy stacyjnej przez fundację noszącą imię Biskupa Ignacego Krasickiego przemawiają zarówno zakres działalności statutowej fundacji, obecność w mieście historycznego kościoła św. Jakuba Apostoła, położenie geograficzne Skierniewic w centrum południowego odcinka Warszawskiej Drogi św. Jakuba, a także popularność tematyki camino. Istnieje bowiem spora grupa mieszkańców Skierniewic, którzy odbyli pielgrzymkę do Santiago de Compostela lub planują taką podróż – mówi Aneta Wojciechowska, prezes fundacji.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.

Podobne