Uroczyste pożegnanie cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Łowiczu

26 CZERWCA 2017

Obok polowego ołtarza w centrum miasta, stolicy diecezji, stanął 10-metrowy drewniany krzyż. Przy jego podstawie umieszczono na tronie ikonę jasnogórską, która swą wędrówkę po diecezji łowickiej rozpoczęła się 3 września 2016 r. w Żyrardowie. To ten sam obraz, który od 1957 r. pielgrzymuje po wszystkich polskich parafiach. Obecnie trwa II etap nawiedzenia. Matka Boża w swym cudownym wizerunku ponownie dociera do każdego zakątka Polski. W sobotę 24 czerwca, po uroczystym pożegnaniu w stolicy diecezji łowickiej, ikona została przekazana do diecezji warszawsko-praskiej.

Nawiedzenie diecezji łowickiej przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej przebiegało pod hasłem: „Oto Matka Twoja”. Zbiegło się z 25-leciem istnienia Kościoła łowickiego, który został powołany do życia 25 marca 1992 r. bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” Jana Pawła II.

Mszę św. na łowickim Starym Rynku poprzedziło godzinne czuwanie. Ikona z pobliskiej bazyliki katedralnej została przeniesiona w procesji z biskupami łowickimi.

Wierni, którzy przybyli z różnych zakątków diecezji, modlili się na różańcu. Modlitwę prowadziły osoby reprezentujące różne regiony, czego wyróżnikiem były stroje ludowe, które założyli – łowicki, sannicki, rawsko-opoczyński i łęczycki. Tańce lednickie tańczyła młodzież z parafii w Kurdwanowie i Kozłowie Szlacheckim.

Tutaj można obejrzeć relację w telewizji internetowej Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Zdięcia-Pietrzak Damian

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego