Milenium chrztu Rzeczypospolitej Polski w Tumie

25 CZERWCA 2017

Archikolegiata w Tumie znajduje się teraz na terenie diecezji łowickiej. W niedzielę 25 czerwca w murach świątyni sprawowana była Msza św., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita senior krakowski. Homilię wygłosił abp Henryk Józef Muszyński, metropolita gnieźnieński senior i prymas Polski senior. Eucharystię koncelebrowali także inny hierarchowie – ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, bp Wojciech Osial, biskup pomocniczy diecezji łowickiej, abp Władysław Ziółek, metropolita senior łódzki, bp Ireneusz Pękalski, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej i bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Obecni byli parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Senatu Michałem Seweryńskim oraz przedstawiciele władz samorządowych starostwa i gmin. Stawiły się poczty sztandarowe. Uroczystość uświetnił chór „Soli Deo” z parafii św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy. Grały orkiestry dęte z Tumu, Góry św. Małgorzaty i Łęczycy.

Zarówno kard. Dziwisz, jak i abp Muszyński odnieśli się do wydarzeń sprzed 50 lat wspominając postacie Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego.

Obaj hierarchowie przekazali pamiątki ks. Piotrowi Nowakowi, proboszczowi parafii pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego w Tumie. Kard. Dziwisz wręczył sutannę Ojca świętego Jana Pawła II, a abp Muszyński – medal wydany z okazji objęcia przez niego urzędu prymasa.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.