List bp Andrzeja F. Dziuby. do diecezjan w Łowiczu

1 PAźDZIERNIKA 2016

Słyszeliśmy już o tym wydarzeniu wielokrotnie. W sobotę 18 czerwca w pielgrzymce diecezjalnej zgromadziliśmy się na Jasnej Górze, aby zaprosić Matkę Bożą do odwiedzenia naszych wspólnot parafialnych. Idea nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej sięga roku 1956 i wydarzeń związanych ze składanymi wówczas Jasnogórskimi Ślubami Narodu. Wierni zgromadzeni na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 roku wołali widząc obraz Matki Bożej niesiony na Wałach: „Matko przyjdź do nas! Matko bądź z nami!” My chcemy w naszych sercach to wołanie powtórzyć. Pragniemy, aby nasza Matka przyszła do nas. Wierzymy, że jej matczyna obecność umocni naszą wiarę i przemieni życie. Wierzymy, że jej bliskość sprawi, że sami zbliżymy się do Jej Syna, a naszego Pana Jezusa Chrystusa.

W czasie swojej pierwszej pielgrzymki do Polski św. Jan Paweł II tak mówił na Jasnej Górze o Nawiedzeniu: „Wychodząc ze swego jasnogórskiego Sanktuarium, aby nawiedzić po kolei wszystkie polskie diecezje i parafie, Maryja okazała się nam wszystkim w sposób szczególny Matką. Matka bowiem nie tylko oczekuje na swoje dzieci we własnym domu, ale idzie za nimi wszędzie, gdzie one zakładają domy. Wszędzie tam, gdzie żyją, gdzie pracują, gdzie tworzą swoje rodziny, gdzie bywają przykute do łoża boleści – a nawet tam, gdzie schodzą na manowce, gdzie zapominają o Bogu, gdzie sumienia mają obciążone grzechem” (Częstochowa, 4 czerwca 1979 r.). Również w czasie nawiedzenia naszej diecezji, Maryja chce być wszędzie tam obecna!

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.