Powitanie ikony MB Częstochowskiej w Stachlewie

23 PAźDZIERNIKA 2016

Deszczowa aura nie przeszkodziła wiernym w wyjściu na spotkanie z Królową Polski. W długiej procesji ikonę nieśli strażacy, ojcowie, matki, młodzież i panie należące do Kół Żywego Różańca. Mimo deszczu dziewczęta sypały kwiaty, tuż za krzyżem procesyjnym niesiono feretrony.Ramy obrazu na powitanie ucałowali bp Józef Zawitkowski i proboszcz ks. Andrzej Kłoszewski.

To młoda parafia, została erygowana w 1985 roku. Kilka lat wcześniej  powstała tu kaplica. Murowana świątynia została wybudowana, gdy proboszczem został ks. Stanisław Pawlina. Podczas wizyty Jana Pawła II w Łowiczu w 1999 r. zostały poświęcone korony dla obrazu NMP Jasnogórskiej oraz dzwony.

Początki młodej wspólnoty parafialnej pamięta bp Zawitkowski. Był wtedy proboszczem parafii kolegiackiej w pobliskim Łowiczu. W homilii wspomniał ks. Pawlinę, ks. Mariana Godlewskiego, proboszcza w Makowie i budowniczego kaplicy, oraz ks. Jana Sochalę, który ufundował obraz do tejże kaplicy. Obraz wisi teraz w głównym ołtarzu kościoła. – Matko Boska Częstochowska! Ty zawsze tu byłaś. Dlatego witamy Cię w sposób serdeczny. Byłaś nam zawsze Matką i Królową. Dziś Stachlew przeżywa wielkie święto – mówił w homilii biskup.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.