Powitanie ikony MB w Białyninie

14 PAźDZIERNIKA 2016

Tak jest z parafią pw. św. Wawrzyńca w Białyninie. Wieś niegdyś należała do dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich, którzy mieli swoją rezydencję w Łowiczu. Z czasem mieszkańców wsi łowickich zaczęto nazywać Księżakami. Wytworzyli własną kulturę ludową, czego dowodem są kolorowe wełniane stroje, zwane pasiakami. Tę tradycję kultywują mieszkańcy Białynina.

W środę 11 października jesienna pogoda pokazała swoje smutne oblicze. Niebo zakryły chmury niosące deszcz, późna popołudniowa pora sprawiała, że wokół białynińskiego kościoła robiło się już szaro. Jednak udekorowana droga świadczyła, że stanie się coś wyjątkowego. Gdy ze świątyni wyszła procesja, wiadomo było, że to naprawdę ważne wydarzenie. Panie ubrane w odświętne łowickie stroje szły na czele pochodu, który wydłużył się znacznie za sprawą licznych chorągwi i feretronów. Barwny orszak podążał na pobliskie wzniesienie.

Tam wierni powitali Matkę Bożą, która przybyła w swoim jasnogórskim wizerunku. Do wizyty przygotowywali się przez misje, które prowadził paulin o. Sylwester Kopyt z klasztoru w Oporowie, znajdującego się w diecezji łowickiej. Misjonarz czuwał nad przebiegiem ceremonii.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.