Powitanie ikony MB Częstochowskiej w Grochowie

23 KWIETNIA 2017

Świątynia powstała w miejscu zniszczonej podczas potopu szwedzkiego. W XIX w. grochowscy księża proboszczowie zgromadzili materiały na budowę nowego kościoła. Planom przeciwstawiły się władze carskie. Ostatecznie wierni wznieśli wokół cztery kapliczki, organistówkę i budynek gospodarczy.

Wystrój ołtarzy zachował swój barokowy charakter z XVII wieku, określany mianem baroku polskiego. W takim wnętrzu na jedną dobę zamieszkała Czarna Madonna, która peregrynuje obecnie po ziemi kutnowskiej. Grochowscy wierni powitali ją 21 kwietnia w procesji. Przed wyjściem do miejsca spotkania został poświęcony krzyż misyjny jako znak duchowych przygotowań do nawiedzenia.

Ikonę na swoich ramionach niosły delegacje ojców, matek i młodzieży oraz strażacy, którzy wytrwale trzymali wartę przy obrazie podczas Mszy św. sprawowanej przez bp. Józefa Zawitkowskiego. Kaznodzieja przypomniał zgromadzonym w świątyni, że Matka Boża wysłuchuje zawsze naszych próśb i warto się do Niej uciekać po pomoc.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.