Niezapomniany Dzień Wspólnoty w Łowiczu

23 LIPCA 2016

Dzień Wspólnoty rozpoczął się przyjazdem od godz. 9.00 pielgrzymów z kilku rejonów Diecezji. Młodzież przybyła najpierw udałą się Bramy Miłosierdzia a następnie zwiedziła Bazylikę Katedralną.

O godzinie 10.30 przybyłych gości przywitali: Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień, Przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego – Krzysztof Górski oraz Burmistrz Miasta Łowicza – Krzysztof Kaliński.

Następnie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Łowickiego. Koncelebrowali ją trzej Biskupi z Włoch, Biskup z Francji oraz bp Wojciech, bp Alojzy, bp Józef oraz ponad 70 kapłanów. Homilię wygłosił w języku polskim i włoskim bp Andrzej. A muzycznie wspierał wiernych chór i orkiestra kameralna, którą dyrygował Michał Janocha.

O godzinie 14.00 rozpoczęła się druga część święta – już na łowickich Błoniach. Był czas na poznanie folkloru łowickiego, zjedzenie pysznych kanapek oraz zaprezentowanie się całych grup. Było to tak radosne i spontaniczne, że aż się nie chciało stamtąd odchodzić.

Ostatnia część miała miejsce ponownie na Starym Rynku. Tutaj przygotowano tym razem spotkanie modlitewne – przepełnione wspólną modlitwą i śpiewem. Był czas na pantomimy i świadectwa. W centrum był jednak Chrystus – wystawiony do adoracji w olbrzymiej monstrancji. Na koniec bp Andrzej udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

To był tak piękny dzień, że młodzi nie chcieli wracać do siebie. Wielu miejscowych pytało się, czy będzie jeszcze kiedyś podobne spotkanie.

A wszystko na większą Chwałę Boga.

W tym miejscu należy podziękować tym wszystkim, którzy się natrudzili, by wszystko tak sprawnie i bezpiecznie przebiegło. Podziękowania kierujemy do biskupów miejscowych, kapłanów – zwłaszcza ks. Adama Bednarczyka, ks. Tomasza Staszewskiego, ks. Sylwestra Bernata – oraz sióstr zakonnych i niezliczonej rzeszy wolontariuszy. Wyrazy wdzięczności należą się osobom odpowiedzialnym za przygotowanie liturgii – ks. Andrzejowi Sylwanowiczowi, ks. Bogdanowi Skórze oraz p. Józefowi Staszewskiemu.

Partnerami dzisiejszego Dnia w Diecezjach w ramach Światowych Dni Młodzieży byli: Województwo Łódzkie, Powiat Łowicki, Miasto Łowicz.

Szczególne podziękowania należą się wszystkim służbom, dzięki którym było bezpiecznie: Policji, Straży Pożarnej Państwowej i Ochotniczej, Służbie Zdrowia, Harcerzom. Warto też wspomnieć o bardzo dużym zaangażowaniu Miasta Łowicza i podległych służb na czele z p. Burmistrzem oraz osobą od „czarnej roboty” – Michałem Zalewskim (bez jego pomocy przygotowania i sprzątanie by tak sprawnie nie przebiegły).
Film z przebiegu Dnia Wspolnoty można obejrzeć na kanale Youtube

Zdjęcia można obejrzeć na stronie: sdmlowicz.pl

Partner Spotkania: