Czwartek – dzień pielgrzymkowy, piątek – dzień turystyczny

22 LIPCA 2016

Młodzi z Włoch, Francji oraz Białorusi, ulokowani w rejonach sochaczewskim, skierniewickim oraz żyrardowskim, większość dnia spędziła razem. Grupa Włochów mieszkająca w rejonie sochaczewskim najpierw pielgrzymowała do Szymanowa, a potem do Niepokalanowa, gdzie w bazylice została odprawiona Msza św., w której uczestniczyli goście z Włoch, Francji i Białorusi. Ponieważ Włochów było najwięcej, była ona sprawowana w języku włoskim. Ks. Jacek Skrobisz, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sochaczewie-Boryszewie, wygłosił do zebranych homilię po włosku, po czym przybliżył ją Polakom. Kaznodzieja podkreślał, że zanim wybudowano klasztor i bazylikę, franciszkanie stworzyli figurę Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia, która stała się iskrą miłości Bożej przyciągającą do siebie rzesze pielgrzymów.

W rejonie rawskim w diecezji łowickiej odbyła się ok. 10-kilometrowa pielgrzymka, w której uczestniczyła m.in. młodzież z Włoch.

Goście z Italii przybyli z regionu Umbria w środkowych Włoszech, dokładnie z metropolii w Perugii. Goszczą ich mieszkańcy dekanatów lubocheńskiego, rawskiego i nowomiejskiego.

W czwartek 21 lipca zgromadzili się przy kościele filialnym św. Rocha na Górce Zgody w parafii Łęgonice, skąd wyruszyli do drewnianego kościoła parafialnego. Razem z nimi szli wierni z okolicznych parafii i wolontariusze ŚDM rejonu rawskiego, a także kapłani i siostry zakonne. Po krótkim odpoczynku i posiłku udali się dalej. Celem pielgrzymki było sanktuarium bł. Honorata Koźmińskiego w Nowym Mieście nad Pilicą, w klasztorze kapucyńskim.

W rejonie łowickim zagraniczni goście z Włoch udali się na pieszą pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Domaniewicach. Podczas wędrówki nie zabrakło śpiewu, tańca oraz pięknie uśmiechniętych twarzy Włochów. Łowiccy wolontariusze cały czas trwali przy pielgrzymach ucząc ich polskich piosenek religijnych. Goście odwdzięczyli się w czasie krótkiej przerwy pokazując im swój regionalny taniec. Po dojściu do Sanktuarium odbyła się msza święta, w czasie której homilię, którą wygłosił ks. bp Wojciech Osial, mogliśmy usłyszeć w trzech językach: włoskim, angielskim oraz polskim.

W rejonie kutnowskim i łęczyckim pierwszym punktem programu było zwiedzanie Głogowca, miejsca narodzin s. Faustyny Kowalskiej. Tam Włosi i wolontariusze z rejonu wysłuchali prelekcji ks. proboszcza Janusza Kowalskiego, a później zobaczyli izby, w których dorastała przyszła święta. Nie zabrakło również wspólnej integracji, czyli śpiewu i tańca ku chwale Pana Boga! Następnie włoscy pielgrzymi pod opieką polskiej grupy przeszli do Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. S. Faustyny. Podczas wędrówki odmówiona została koronka do Bożego Miłosierdzia przy akompaniamencie utworów włoskich i polskich. Po dotarciu na miejsce, uczestnicy wyjazdu zatrzymali się w murach kościoła na krótką osobistą modlitwę poprzedzającą Eucharystię. We Mszy Św. udział wzięła włoska młodzież oraz wolontariusze ŚDM.

Po niej pielgrzymi z rejonu łęczyckiego udali się do Grabowa, gdzie po powitaniu przez Wójta zjedli smaczny obiad przy projekcji krótkiego filmu o lokalnej grze – palancie oraz dostali słoiczki z domowym miodem od ks. proboszcza Jacka Marciniaka. Później Włosi mogli spróbować swoich sił w palancie, trenując pod czujnym okiem Króla Palanta Adama Rapackiego. Ich zmagania uwieczniła także TVP Łódź. Równolegle odbył się mecz siatkówki – polscy wolontariusze przeciwko włoskim gościom, który zakończył się zwycięstwem młodych sportowców z rejonu łęczyckiego 

Na zakończenie dnia, wszyscy uczestnicy Dnia Pielgrzymkowego przyjechali do kościoła św. Marcina w Siedlcu, gdzie razem uwielbili Boga w języku polskim, włoskim, angielskim oraz łacińskim. Miłosierdzie Boga pokonuje wszelkie granice, nawet te kulturowe, językowe i narodowościowe – o tym przekonali się Włosi goszczący na pielgrzymim szlaku w rejonie łęczyckim razem z miejscowymi wolontariuszami ŚDM!

Relacja video z dnia pielgrzymkowego w Niepokalanowie do obejrzenia na kanale Youtube

Dzień turystyczny w Żyrardowie rozpoczęła Eucharystia sprawowana przez dwóch biskupów.Mszy św. w kościele Matki Bożej Pocieszenia przewodniczył włoski bp. Gubbio Mario Ceccobelli. Liturgię koncelebrowali także ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzeja F. Dziuba i kilku księży. Z biskupami i kapłanami modliła się grupa Włochów z międzyborowskiej i żyrardowskiej parafii, oraz Białorusini z Puszczy Mariańskiej. Ze względu na gości liturgia słowa czytana była w trzech językach.

Na wstępie biskup Gubbio podkreślił, że Dni w Diecezji są dla niego drogą w poszukiwaniu świadków Miłosierdzia. – Wczoraj był nim św. Maksymilian Maria Kolbe, o którym słyszeliśmy w Niepokalanowie. Dziś jest nim Maria Magdalena z Ewangelii.

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego” oraz sdmlowicz.pl

Zdjęcia: sdmlowicz.pl

Więcej o wydarzeniach: lowicz.gosc.pl oraz sdmlowicz.pl

Partner wydarzenia: Województwo Łódzkie