Trzej Neoprezbiterzy w Diecezji Łowickiej

29 MAJA 2016

Do przyjęcia sakramentu kapłaństwa przygotowywali się przez naukę i formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu oraz przez posługę diakonatu.

Obrzęd święceń odbył się 29 maja podczas Mszy św. pod przewodnictwem ordynariusza łowickiego bp. Andrzeja F. Dziuby.

W katedrze łowickiej zgromadzili się najbliżsi krewni i znajomi nowo wyświęconych kapłanów. Przybyli też ich proboszczowie i inni kapłani. Eucharystię koncelebrowali biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial oraz biskupi seniorzy Alojzy Orszulik i Józef Zawitkowski, a także przełożeni łowickiego seminarium z rektorem ks. Sławomirem Wasilewskim.

Przed głównym obrzędem święceń bp Dziuba w homilii zwrócił się bezpośrednio do trzech diakonów. – Mateuszu, Pawle i Rafale! W posłudze prezbiterów będziecie głosić Boże słowo. Najpierw wsłuchajcie się sami w to, co głosicie, a dalej wypowiadane słowo praktykujcie w życiu. Bądźcie wierni temu słowu – mówił.

Po Litanii do Wszystkich Świętych ordynariusz łowicki nałożył dłonie na głowy diakonów. Potem to samo uczynili pozostali biskupi i kapłani. Następnie ordynariusz łowicki odmówił modlitwę konsekracyjną.

Nowo wyświęceni kapłani założyli ornaty i stuły. Zgodnie ze zwyczajem, pomagali im ich proboszczowie. Potem bp Dziuba namaścił dłonie nowych kapłanów olejem Krzyżma św. Wręczył każdemu z nowych prezbiterów chleb i wino w kielichu potrzebne do sprawowania Eucharystii.

Święcenia zakończył pocałunek pokoju biskupa. Tym samym gestem pozdrowili nowych księży także pozostali biskupi i kapłani.

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej Gościa Niedzielnego.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Gościa.

Zdjęcia: ks. Łukasz Antczak, galeria zdjęć do pobrania z serwera.