Dziękczynienie w parafii Świętego Ducha

1 LUTEGO 2016

Błogosławiona jest z pochodzenia łowiczanką. Nie tylko urodziła się w Łowiczu i wychowała. Tu została też ochrzczona. Dokładnie w kościele Świętego Ducha. W piątek 29 stycznia, w jej liturgiczne wspomnienie, sprawowana była w świętoduskiej świątyni uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa seniora Józefa Zawitkowskiego.

W tym roku przypadła dokładnie 70. rocznica śmierci bł. Bolesławy. Zmarła w Białymstoku. Dzień narodzin dla nieba jest szczególnie czczony przez siostry misjonarki, które od kilku lat obecne są w Łowiczu. Prowadzą przedszkole diecezjalne, które nosi imię założycielki zgromadzenia.

Siostry szerzą kult błogosławionej. Niestrudzenie robi to także ks. Władysław Moczarski, proboszcz parafii Świętego Ducha. Piątkową uroczystość poprzedziło triduum modlitewne.

Eucharystię oprócz ks. Moczarskiego koncelebrowali ks. Sławomir Wasilewski, rektor WSD w Łowiczu, ks. Adam Matysiak, ekonom diecezjalny, i ks. Adam Domański, proboszcz parafii MB Nieustającej Pomocy w Łowiczu. W Mszy św. uczestniczyły siostry misjonarki z łowickiej placówki oraz delegacja z domu generalnego w Komorowie z postulantkami.

Obecne były m.in. siostry z innych zgromadzeń oraz samorządowcy z burmistrzem Łowicza Krzysztofem Janem Kalińskim i przewodniczącym Rady Miasta Michałem Trzoską. Okolicznościowy list przysłał poseł na Sejm RP Piotr Polak. Odczytał go asystent posła Grzegorz Pietrzak.

Były osoby ubrane w stroje łowickie. Wśród nich wyróżniali się panowie z Bractwa Różańcowego przy bazylice katedralnej w Łowiczu. To niejedyny łowicki akcent uroczystości. Po Mszy św. śpiewał Stanisław Madanowski, znany w regionie gawędziarz i śpiewak. Bp. Zawitkowskiemu podczas głoszenia homilii asystowali ubrani w stroje ludowe Andrzej Marat i Zbigniew Zagajewski.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości łowickiej redakcji „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Gościa.