Akt wandalizmu w parafii Dmosin

27 LIPCA 2015

Kapliczka w Rudniczku została zniszczona w nocy z poniedziałku na wtorek (z 13 na 14 lipca). Sprawcy oderwali figurze Matki Bożej głowę, którą albo zabrali, albo wyrzucili. Po akcie wandalizmu w niedzielę 19 lipca w parafii św. Andrzeja i św. Małgorzaty w Dmosinie, do której należy wieś Rudniczek, podczas Mszy św. wierni uczestniczyli w nabożeństwie ekspiacyjnym wynagradzającym profanację kapliczki. Proboszcz parafii ks. Tadeusz Jaros, odnosząc się do tego wydarzenia, apelował do wiernych, by zawsze reagowali i byli czujni na podobne akty wandalizmu i profanacji. Apel wydaje się tym bardziej uzasadniony, gdyż do tej pory nie udało się ustalić sprawców tego czynu.

Ponadto zniszczenie kapliczki w Rudniczku nie było aktem odosobnionym. Dwa tygodnie wcześniej nieznani sprawcy kilka kilometrów dalej, w Głownie, dokonali zniszczenia kapliczki przy ulicy Kopernika. Wandale weszli na obiekt i próbowali wyrwać zamocowaną na jej cokole figurę anioła. Gdy im się to nie udało, potłukli ją, zabierając lub wyrzucając część rzeźby. Całkowitemu zniszczeniu uległ także obraz Matki Boskiej Licheńskiej.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.