III Spotkanie Wolontariuszy i Ambasadorów Światowych Dni Młodzieży

25 CZERWCA 2015

Po Mszy Świętej młodzież udała się na warsztaty, które miały miejsce w kinie „Len”. Spotkanie rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty śpiewem i modlitwą, którą poprowadzili animatorzy z Żyrardowa. Warsztaty miały za zadanie doszlifować umiejętności i zdolności młodych ludzi, a zarazem zwiększyć świadomość tego, co wiąże się z zaangażowaniem w przygotowania do spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie w 2016 roku.

W pierwszej części warsztatów, młodzież miała okazję usłyszeć wystąpienie przygotowane przez Arka Naleja, na temat tego o co chodzi w Światowych Dniach Młodzieży i kto jest w tym spotkaniu najważniejszy. Arek mówił przede wszystkim o Jezusie i jego głównej roli w ŚDM. Wystąpienie poparte było poruszającym świadectwem osoby, która próbowała popełnić samobójstwo. To poprzez słowa pieśni religijnej Bóg obudził w niej życie na nowo.

W dalszej części Olga Ciechańska – rzecznik prasowy Diecezji Łowickiej opowiedziała o zbliżającej się Pielgrzymce Symboli ŚDM. Opisała historię Krzyża Młodych oraz Ikony Matki Bożej, wyjaśniła również znaczenie słowa „peregrynacja”. Jak sama mówi: „Peregrynacja – to wędrówka symboli, taki spacer z Jezusem i Jego Matką Maryją”.

Druga część warsztatów miała na celu wybranie przez uczestników jednej z czterech sekcji. Młodzi mieli do wyboru sekcje muzyczno – animacyjną, logistyczno – techniczną, medialną i taneczną. Po dokonaniu wyboru uczestnicy zabrali się do pracy w swoich grupach. Sekcja muzyczno – animacyjna zajmowała się oprawą dźwiękową oraz muzyczną całego wydarzenia. Sekcja logistyczno – techniczna zajmowała się sprawami organizacyjnymi. Sekcja taneczna odpowiadała za choreografie. Natomiast sekcja medialna miała za zadanie stworzenie reportażu w oparciu o tekst, wywiady, robienie zdjęć oraz kręcenie filmów, bazując na poprowadzonym wcześniej wykładzie. Pomimo ilości zadań wszyscy byli radośni, pełni zapału i chęci do współpracy. „W podziale na sekcje każdy miał okazję ujawnić swoje talenty i to jest bardzo ważne, dlatego że każdy człowiek na inny talent, a Światowe Dni Młodzieży to jest tak duże przedsięwzięcie, które daje tak dużo możliwości pokazania siebie i swoich umiejętności, że nie ma w nich takiego miejsca, w którym ktoś mógłby powiedzieć, że do niczego się nie nadaje” – komentuje młody uczestnik z Sochaczewa.

O 15.00 rozpoczęła się Koronka do Bożego Miłosierdzia w obecności Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa wstawiennicza. Była to chwila kiedy uczestnicy wyciszyli się powierzając wszystkie swoje sprawy Panu Bogu.

Kolejnym punktem spotkania było nagrywanie krótkich filmów promujących konkretny rejon, aby zachęcić mieszkańców Diecezji Łowickiej do wzięcia udziału w Peregrynacji Symboli ŚDM. Koncert pod tytułem ,, Błogosławieni czystego serca” Magdaleny Frączek zakończył spotkanie młodzieży, wpisując się w tematykę przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W utworach została ukazana historia życia i wiary Magdaleny. Koncert i spotkanie zakończyła wspólnie zaśpiewana, najbardziej znana piosenka wokalistki – „Talitha kum”.

Jedna z uczestniczek tak podsumowuje sobotnie spotkanie: „To spotkanie to świetne doświadczenie Młodego Kościoła, w którym widzę, że nie tylko ja staram się być blisko Boga tylko są też takie osoby, które również szukają odpowiedzi na pytania o to po co żyjemy i co zrobić ze swoim życiem, aby było piękne. To bardzo cenne doświadczenie, że młodzież może być tutaj razem. Że możemy razem śpiewać, razem się modlić, razem szukać kreatywnych rozwiązań po to, aby to spotkanie za rok w Krakowie było jak najciekawsze i owocne”.

Redakcja: Dorota Skumiał, Olga Ciechańska