XI Sympozjum Naukowe w Łowiczu

15 CZERWCA 2015

Wyższe Seminarium Duchowne i Muzeum w Łowiczu, dla upamiętnia jubileuszu, zorganizowały w dawnych murach pierwszego seminarium, w których obecnie mieści się muzeum, sympozjum. W przepięknej sali, będącej niegdyś kaplicą, wystawiono portrety prymasów Polski – kard. Michała Radziejowskiego i abp. Stanisława Szembeka, fundatorów gmachu.

Konferencja, którą poprowadził ks. dr hab. Wojciech Osial, została podzielona na dwie części. W pierwszej odczyt wygłosiła Marzena Kozanecka-Zwierz, dyrektor muzeum, która opowiedziała o dziejach budynku. Zebrani usłyszeli nie tylko o czasach, kiedy mieściły się tu klasztor i uczelnia kształcąca księży oraz świeckich misjonarzy, ale także o latach, w których były tu m.in. Szkoła Wydziałowa prowadzona przez księży pijarów i Szkoła Nauczycieli Elementarnych. Prelegentka omówiła także okres, w którym władze rosyjskie zamieniły gmach na więzienie dla powstańców, a później na cerkiew. Nie pominęła czasów współczesnych oraz najważniejszych informacji o kaplicy św. Karola Boromeusza, zdobionej freskami Michała Anioła Palloniego, w której odbywało się sympozjum.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.