Srebrny Jubileusz Biskupa Alojzego

7 GRUDNIA 2014

Mszy św. przewodniczył Jubilat, zaś słowo Boże wygłosił abp Tadeusz Gocłowski, senior archidiecezji gdańskiej, który wspominał minione lata posługi biskupa Alojzego, jego drogę do kapłaństwa i wpatrzenie w św. Wincentego Pallottiego, którego zachwycał nie rozum, nie talenty, nie bogactwo, lecz Bóg. Kaznodzieja podkreślał, że bp Orszulik, pochodząc z pobożnej śląskiej rodziny, nie tylko ofiarnie służył Kościołowi, ale wierny swojemu wezwaniu (Christo in aliis servire – Służyć Chrystusowi w innych) popierał ludzi pracy domagających się poszanowania ich godności i praw.

Słowo Boże wygłosił abpTadeusz Gocłowski, senior archidiecezji gdańskiej
Z okazji jubileuszu swoje życzenia przesłali także: papież Franciszek, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, i abp Józef Kowalczyk, wieloletni nuncjusz apostolski. W liście do bp. Orszulika papież Franciszek napisał: „Szczególnym uczuciem serdeczności ogarniam wielce czcigodnego brata Alojzego Orszulika SAC, w przeszłości pierwszego biskupa łowickiego, świętującego srebrny jubileusz swoich święceń biskupich. A wspominając go chętnie, jako niestrudzonego pasterza, który starał się nieustannie służyć Chrystusowi w innych i szukał dobra zarówno swojego stowarzyszenia, jak i dobra całego Kościoła katolickiego w ojczyźnie. Przyzywając orędownictwa Bożej Rodzicielki Niepokalanej Dziewicy Maryi oraz św. Wincentego Pallottiego, życzliwie udzielam mu mojego apostolskiego błogosławieństwa, jako świadectwo bratniej miłości i zadatek łaski niebieskiej. Prosząc zarazem o modlitwę z jego strony w intencji sprawowanego przeze mnie odpowiedzialnego urzędu Piotrowego”.

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.