519. Uroczystość św. Wiktorii

11 LISTOPADA 2014

Jak co roku obchody ku czci św. Wiktorii zgromadziły wiernych z wielu zakątków naszej diecezji. Procesję z relikwiami męczennicy poprowadził od parafii p.w. Świętego Ducha do katedry łowickiej ks. bp Józef Zawitkowski, a uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. abp Tadeusz Gocłowski, metropolita senior archidiecezji gdańskiej. Jak w wielu wcześniejszych uroczystościach, tak i dzisiaj towarzyszył wiernym: ks. abp Władysław Ziółek, metropolita senior łódzki. Nie zabrakło oczywiście ks. bpa Andrzeja Franciszka Dziuby naszego Ordynariusza i ks. bpa Alojzego Orszulika. W procesji i Eucharystii uczestniczyli księża, bracia i siostry zakonne, młodzież, poczty sztandarowe.

W czasie homilli ks. abp Tadeusz Gocłowski wiele miejsca poświęcił związkowi Polski i Kościoła katolickiego, który wielokrotnie zabiegał o niepodległość naszej Ojczyzny. Dopiero zdrowe duchowo społeczeństwo, mające dobrze ukształtowane sumienie może być wolne i odpowiedzialne za swój los.

Ta myśl wydaje się dzisiaj bardzo aktualna, w odniesieniu do chrześcijaństwa, które potrzebuje odważnych świadków wiary, przenikniętych Chrystusem, tak jak św. Wiktoria. Słowa Celebransa są przypomnieniem dla nas, abyśmy zawsze dbali o naszą doczesną Ojczyznę i nie zapominali o wiecznej.