Wiktoria znaczy zwycięstwo – Uroczystości ku czci Patronki Diecezji

11 LISTOPADA 2014

Obchody ku czci Świętej Męczennicy rozpoczęły w się kościele p.w. Świętego Ducha. Stąd pod przewodnictwem bpa Józefa Zawitkowskiego, biskupa pomocniczego seniora, wyruszyła procesja do katedry łowickiej.

W procesji wzięło udział czterech biskupów, kilkudziesięciu księży, kilkadziesiąt sióstr zakonnych z różnych części Diecezji, kilkadziesiąt pocztów sztandarowych oraz rzesza wiernych. W procesji były niesione relikwie św. Wiktorii.

Po przybyciu na plac Starego Rynku i odśpiewaniu Hymnu Narodowego władze wojewódzkie i samorządowe oraz Biskup Łowicki wypowiedzieli głośno modlitwy za wszystkich mieszkańców Diecezji. Następnie bp Andrzej F. Dziuba relikwiami czaszki św. Wiktorii udzielił uroczystego błogosławieństwa na cztery strony świata po czym procesja uroczyście wkroczyła do katedry.

W najważniejszej świątyni diecezji była sprawowana Msza św. pod przewodnictwem ks. abp Tadeusza Gocłowskiego – biskupa seniora Archidiecezji Gdańskiej, który wygłosił też homilię. Wśród pozostały koncelebransów byli: ks. abp Władysław Ziółek – biskup senior Archidiecezji Łódzkiej, ks. bp Andrzej F. Dziuba – Ordynariusz Diecezji Łowickiej, ks. bp Alojzy Orszulik SAC – biskup senior Diecezji Łowickiej oraz ks. bp Józef Zawitkowski.

Poniżej znajdują się zapisy dźwiękowe z Mszy św.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać na stronie internetowej Gościa Niedzielnego.