Msza Requiem za prymasów w Skierniewicach i Łowiczu

4 LISTOPADA 2014

Projekt „Egzekwie ludowe” zakłada odprawienie Mszy Requiem za polskich prymasów w miejscach z nimi związanych, a takimi są Łowicz i Skierniewice. To tutaj znajdowały się ich rezydencje. Łowicka kolegiata (obecnie bazylika katedralna) stała się nekropolią 12 z nich. W kościele św. Jakuba w Skierniewicach spoczywa serce arcybiskupa gnieźnieńskiego Antoniego Kazimierza Ostrowskiego. Fundator świątyni pragnął być w niej pochowany. Niestety prymas Ostrowski zmarł podczas podróży do Francji. Pochowano go w kościele św. Ludwika przy Luwrze.

Nieodłącznym elementem projektu jest czuwanie w formie pieśni żałobnych. Poprzedza ono Mszę w rycie trydenckim w intencji zmarłych. Tak było w Rybnie, gdy modlono się za Cypriana Zabłockiego, i w stolicy, gdzie sprawowano Mszę za powstańców warszawskich. W Brochowie Eucharystię odprawiono za Fryderyka Chopina. Słynny kompozytor w tamtejszym kościele został ochrzczony.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.

Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.