Koronacja obrazu Matki Bożej Suserskiej

18 SIERPNIA 2014

Kilkutysięczny tłum wiernych uczestniczył 15 sierpnia w Eucharystii, podczas której ukoronowano obraz Matki Bożej Suserskiej. Plac przed kościołem zapełnił się pielgrzymami, którzy przybyli z różnych rejonów diecezji łowickiej, a nawet spoza niej, jak grupa pątników, która przyszła z oddalonego o 20 km Gostynina.

Uroczystość koronacji poprzedził wykład dr. Waldemara Smaszcza o pobożności maryjnej Polaków. W samo południe procesją z cudownym obrazem do ołtarza polowego rozpoczęła się Msza św. Przewodniczył jej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Eucharystię koncelebrowali metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, biskupi seniorzy diecezji łowickiej – bp Alojzy Orszulik i bp Józef Zawitkowski, arcybiskup senior archidiecezji łódzkiej abp Władysław Ziółek, ordynariusz włocławski bp Wiesław Alojzy Mering, który wygłosił homilię, ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik, bp pomocniczy płocki Roman Marcinkowski, biskup senior diecezji drohiczyńskiej bp Antoni Pacyfik Dydycz oraz liczni prezbiterzy.

Korony na XVI-wiecznym obrazie – najpierw na wizerunku Dzieciątka Jezus – założyli bp Dziuba, abp Gądecki i abp Jędraszewski. Po czym bp Dziuba odmówił akt zawierzenia. Każde wezwanie zgromadzeni na placu celebry potwierdzali słowami: „Tobie, Maryjo, zawierzamy”.

Pod koniec Eucharystii ks. Jerzy Czarnota, proboszcz suserskiej parafii ślubował dalszy rozwój kultu cudownego obrazu oraz wierność Bogu. – Ślubujemy Maryjo wsłuchiwać się w głos Twojego Syna i wypełniać wszystko, co „On nam powie” – spełniając Jego wolę. Od Ciebie Uzdrowienie Chorych pragniemy uczyć się wiary i bezgranicznego zawierzenia Bogu – mówił ks. J. Czarnota.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.