477. 20-lecie Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu – kartka z kalendarza – cz. 18 – „Koronacja obrazu Najświętszej Maryi Panny Łowickiej”

14 SIERPNIA 2014

Mszy św. przewodniczył ówczesny Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp Józef Kowalczyk. Homilię wygłosił abp Stanisław Nowak, który wtedy stał na czele archidiecezji częstochowskiej. Łącznie przybyło 11 biskupów, a Mszę św. koncelebrowało około 100 kapłanów. Przybyło także sporo ludzi z całej diecezji.

Wspominamy o tym wydarzeniu, by przypomnieć, że Seminarium żyje życiem diecezji. Wszystkie wielkie uroczystości zawsze angażowały kleryków, czy to w przygotowania, obsługę gości, czy przede wszystkim w liturgię. Później, jako księża na parafii, często musieliśmy pozostać w swoich lokalnych wspólnotach i służyć na miejscu. Jako klerycy byliśmy obecni na wszystkim, co było organizowane w centrum diecezji.

Dwa pierwsze zdjęcia pochodzą z książki: Bp Alojzy Orszulik, Nauczanie Pasterskie Pierwszego Biskupa Łowickiego. Dokumenty 1992-2004, Ząbki-Łowicz 2005.