462. 20-lecie Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu – kartka z kalendarza – cz. 3 – „Kto do nas przyjechał na pierwszą inaugurację?”

9 LIPCA 2014

Nasze Seminarium nawiedzili wtedy min.: ks. Prymas Józef kard. Glemp, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, abp gnieźnieński Henryk Muszyński, były sekretarz Episkopatu Polski abp Bronisław Dąbrowski oraz bp Bronisław Dembowski z Włocławka, bp Jan Mazur z Siedlec, bp Stanisław Napierała z Kalisza, bp Zygmunt Kamiński z Płocka, bp Kazimierz Romaniuk z Warszawy-Pragi, bp Andrzej Suski z Torunia, bp Władysław Miziołek z Warszawy oraz bp Bogdan Bejze z Łodzi, a także wielu przedstawicieli różnych instytucji samorządowych i naukowych, których długo by wyliczać. Wspomnijmy tylko, że na uroczystość przybyli rektorzy bratnich seminariów, w których nasi alumni rozpoczynali swoją seminaryjną drogę, a teraz z racji na pochodzenie z terenów nowej diecezji łowickiej zamieszkali przy Seminaryjnej 6, gościliśmy ks. Rektora Stanisława Kura z Warszawy oraz ks. Rektora Ireneusza Pękalskiego z Łodzi. Spośród przedstawicieli świata polityki gościliśmy min.: Aleksandra Łuczaka, ministra edukacji narodowej, Marka Pernala dyrektora generalnego Biura ds. Wyznań w Urzędzie Rady Ministrów, Andrzeja Charzewskiego wojewodę skierniewickiego, Wiesława Chrzanowskiego i innych. Nie zabrakło także przedstawicieli świata nauki. Oprócz wymienionych wcześniej księży rektorów, na zaproszenie odpowiedzieli min.: ks. Jan Łach rektor ATK w Warszawie, ks. Józef Olekselon prorektor PAT w Krakowie, ks. Józef Kulisz dziekan PWTW, ks. Ludwik Królik prodziekan tej samej uczelni, ks. Ignacy Dec rektor Katolickiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ks. Bogdan Częszcza dziekan PWT w Poznaniu oraz Wiesław Balcerzak rektor WSHiP w Łowiczu. Lista gości była dużo dłuższa, ale wymienienie choćby tych oficjalnych delegacji, pokazuje jak wielkiej rangi była to uroczystość.

Po Mszy św. w katedrze łowickiej, cała delegacja przeszła procesyjnie pod gmach Seminarium, gdzie odśpiewano specjalne modlitwy. Następnie wniesiono Najświętszy Sakrament do kaplicy seminaryjnej. Odtąd Jezus zamieszkał razem z nami. Można powiedzieć, że Najważniejszy Gość już przybył.

Zdjęcia pochodzą z: Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, red. bp J. Zawitkowski, Łowicz 1997.