355. Akatyst ku czci Bogurodzicy

9 GRUDNIA 2013

Przez całą godzinę zgromadzony i modlący się na stojąco Kościół wpatrując się w oblicze Maryi wychwalał Jej cnoty rozważając dzieła, jakich Pan Bóg dokonał w życiu Niepokalanej Dziewicy.

Pod koniec modlitwy ks. Rektor podziękował za przybycie ks. bp. Andrzejowi F. Dziubie, ks. bp. Józefowi Zawitkowskiemu, kapłanom, siostrom zakonnym i wszystkim wiernym, którzy z wielu zakątków naszej diecezji przybyli oddać cześć Trójjedynemu Bogu i Bogurodzicy Maryi. Ucieszyliśmy się, że nasza seminaryjna kaplica po raz kolejny zapełniła się wiernymi aż po brzegi.

W swoim słowie ks. Rektor nawiązał do jednego z określeń Matki Boga, która została w Akatyście nazwana „przedsmakiem Chrystusowych cudów”. Ks. Rektor przypomniał, że Maryja tak naprawdę nie uczyniła niby nic cudownego. Ona zwyczajnie i pokornie powiedziała po prostu Bogu: „Tak, Panie! Chcę tego, czego chcesz dla mnie i dla siebie Ty! Niech mi się zatem tak stanie!”. Także i w naszym życiu potrzeba tylko – i aż – tego jednego: zgody na wolę Boga, a wtedy cuda Jezusa będą przez Niego dokonywane i w nas samych i w naszej codzienności.

Ks. Rektor życzył wszystkim obecnym w imieniu całej wspólnoty seminaryjnej dobrego Adwentu i błogosławionych Świąt. „Boże Narodzenie będzie dla nas tym większym błogosławieństwem” – mówił – „im więcej będzie naszego chrześcijańskiego, radosnego adwentowego czuwania”.

Ks. Rektor zauważył również, że Akatystem w tym roku modlili się także mieszkańcy Skierniewic, Rawy Mazowieckiej oraz Nowego Miasta n. Pilicą, co napawa nas radością, bo okazuje się, że modlitwa z seminaryjnej kaplicy rozchodzi się po całej diecezji.

Na zakończenie celebracji ks. bp Andrzej F. Dziuba udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.