Vitis Nr 12 Czerwiec 2011

17 CZERWCA 2011

Najnowszy numer naszego czasopisma dedykujemy właśnie polskiemu Papieżowi, bo przecież nie mogło być inaczej. Niniejsze wydanie Vitis podejmuje tematy różne, a jednak posiadające pewien wspólny mianownik, którym jest błogosławiony Jan Paweł II.
Kim był Jan Paweł II? Powstały o nim rzesze książek, tysiące artykułów i opracowań. Nie sposób zreferować jego postaci w kilku zdaniach. Cały swój pontyfikat Ojciec święty powierzył w ręce Matki Najświętszej. To właśnie Maryja pozostała dla papieża do końca jego dni wzorem kroczenia za wolą Zbawiciela. Wiemy, że był wzorem człowieczeństwa, był także wielkim orędownikiem Słowa Bożego, medytował Je na modlitwie, której oddawał się godzinami przed Najświętszym Sakramentem. Papież Polak miłował ziemię, na której dorastał; kochał Kościół, któremu wiernie służył, dlatego też wielokrotnie przestrzegał nas przed jego zagrożeniami. Nigdy nie były mu obojętne wspólnoty istniejące w łonie Kościoła, a wśród nich także te, o których nie wiele na co dzień słyszymy, jak na przykład świeckie instytuty życia konsekrowanego. Na koniec życia dał nam wymowny przykład tego, jak przeżywać cierpienie.
O Matce Bożej, o Kościele i jego zagrożeniach, o Słowie życia, o modlitwie, o świeckich konsekrowanych oraz, jak zawsze, o życiu naszej wspólnoty seminaryjnej traktujemy ten najnowszy, dwunasty już numer czasopisma Vitis.
Ufamy, że wszystkim czytelnikom i całej naszej wspólnocie błogosławi z Nieba nasz nowy Orędownik, błogosławiony Jan Paweł II Wielki.