174. Uroczystość patronalna naszej Diecezji

15 LISTOPADA 2010

Obawialiśmy się niesprzyjającej pogody. Okazało się jednak, że pogoda była piękna. Nie było ani deszczu ani wielkiego wiatru. Było ciepło jak na listopad. W łowickim kościele św. Ducha zawiązała się procesja, która przeszła ulicami miasta aż do rynku przy kościele katedralnym. W procesji niesione były relikwie św. Wiktorii, dziewicy i męczennicy, umieszczone w pięknym relikwiarzu, który swym wyglądem przypominał Arkę.

Po uroczystym błogosławieństwie relikwiami św. Wiktorii, jakiego udzielił ks. bp Andrzej Franciszek Dziuba, ordynariusz łowicki, przeszliśmy do Bazyliki Katedralnej. Tam rozpoczęła się uroczysta Msza Święta. Przewodniczył jej i homilię wygłosił J.E. Ks. Prymas Józef Glemp. W swojej homilii zauważył on, że w Łowiczu dzień 11 listopada jest obchodzony szczególnie, gdyż obchody uroczystości narodowej łączą się z uroczystością kościelną. Udział tego dnia w procesji nie jest defiladowaniem, bo procesja różni się od defilady i jest czymś o wiele głębszym. Tworzący procesję nie tylko w niej uczestniczą, ale idąc modlą się. Ks. Prymas przypomniał, że VICTORIA znaczy ZWYCIĘSTWO. Mówił więc o potrzebie odnoszenia zwycięstw mniejszych i większych: zwycięstw w zrywaniu z nałogiem papierosowym lub alkoholowym, zwycięstw nad pokusą sięgania po narkotyki, zwycięstw jakim jest odbudowanie i umacnianie swoich rodzin i wspólnot.

Na zakończenie Eucharystii wysłuchaliśmy słów ks. abpa Louisa Sako z Iraku, który był szczególnym gościem na tegorocznej uroczystości. Arcybiskup opowiedział o dramatycznej sytuacji, która panuje w Iraku, o męczeńskiej śmierci kapłanów i świeckich, o realnych niebezpieczeństwach, jakie zagrażają tamtejszej wspólnocie chrześcijańskiej. W Iraku jest nie do pomyślenia wyjście w uroczystej procesji na ulice, bo skończyłoby się to ostrzelaniem. Przemówienie arcybiskupa było mocnym świadectwem chrześcijanina, który mimo zagrożeń, nie zamierza opuszczać niebezpiecznych stron, lecz pragnie być z wiernymi.

kleryk Łukasz Gawrzydek