138. Promocje lektorskie 2008-2009

25 LISTOPADA 2009

Dokładna liczba pełniących tę posługę na dzień dzisiejszy jest nie znana, ponieważ w toku różnych, życiowych wydarzeń, część chłopców z tej funkcji rezygnuje. Taka decyzja jest często związana z faktem rozpoczęcia dorosłego życia, które niesie ze sobą nowe obowiązki, pochłaniające znaczną część wolnego czasu. Optymistycznym obrazem jest wiele parafii w których Słowo Boże na niedzielnej Eucharystii czytają lektorzy będący już doświadczonymi ojcami oraz mężami.
W tym roku pierwsza promocja lektorska odbyła się 11 października, a jej celebransem był Biskup Józef Zawitkowski, który udzielił mandatu publicznego czytania Pisma świętego 52 ministrantom. Kolejna miała miejsce 25 października, poprowadzona przez Biskupa seniora Alojzego Orszulika. Dopuścił on do grona lektorów 37 kandydatów. Podczas ostatniej promocji sprawowanej 15 listopada przez Biskupa ordynariusza Andrzeja Franciszka Dziubę wspólnota czytających Słowo Boże w Kościele powiększyła się o 59 nowych lektorów. Ogółem księża Biskupi udzielili promocji 148 chłopcom.
Parafie, które przygotowały najliczniejszą grupę lektorów w tym roku, to parafia p.w. św. Macieja Apostoła w Bełchowie – 8 lektorów; p.w. św. Jakuba Apostoła w Krzemienicy – 8; p.w. Przemienienia Pańskiego w Lubani – 8; p.w. św. Brata Alberta w Sochaczewie – 8; p.w. św. Floriana Męczennika w Bedlnie – 6.
W czasie, kiedy chłopcy po odpowiednim przygotowaniu otrzymywali w kaplicy seminaryjnej promocje lektorskie, nowa grupa ministrantów rozpoczęła kurs przygotowujący z zakresu duchowości, Pisma świętego, liturgiki, śpiewu i fonetyki. Życzymy im, aby spotkania formacyjne były pogłębieniem wiary, umocnieniem więzi z Chrystusem i zdobyciem umiejętności potrzebnych do wykonywania funkcji lektora w swoich parafiach.

Parafie, które mogą poszczycić się największą liczbą wypromowanych lektorów od 2000 roku, to:Bełchów – 57 lektorów (~5 100 wiernych)
Sochaczew św. Wawrzyniec – 46 (~16 600 wiernych)
Łowicz Katedra – 43 (~14 200 wiernych)
Łowicz Dobry Pasterz – 41 (~9 900 wiernych)